Przedawnienie obowiązku naprawienia szkody

Pytanie:

"Została dokonana malwersacja wysokiej kwoty pieniędzy. Sprawa wyszła na jaw i sąd (oprócz wyroku itp.) zasądził obowiązek naprawienia szkody. Malwersant jest bezrobotny i nie ma żadnych dochodów, pomimo tego spłaca wyrok w miesięcznych ratach. Jednak płacąc ratę o takiej wysokości na jaką może sobie pozwolić, będzie zmalwersowaną kwotę spłacał przez następne 40 lat. Tego samego dnia każdego miesiąca będzie wpłacał taką samą kwotę do momentu znalezienia pracy. Jeśli znajdzie pracę będzie mógł wpłacać więcej, ale też nie tyle, żeby spłacanie trwało krócej niż 30 lat. Czy bez względu na wszystko będzie musiał spłacić całe zobowiązanie? Czy jest możliwość przedawnienia roszczenia przed jego całkowitą spłatą? Jeśli tak, to po jakim czasie? A może istnieje jakaś inna szansa na uniknięcie spłacania całości długu, jakieś umorzenie czy coś takiego?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie obowiązku naprawienia szkody

Jak zakładamy, malwersant został skazany wyrokiem karnym, w którym sąd nałożył na niego także środek karny w postaci obowiązku naprawienia szkody (na mocy art. 46 § 1 kodeksu karnego). Taki wyrok stanowi tytuł egzekucyjny. Po nadaniu mu klauzuli wykonalności nadaje się do egzekucji komorniczej.

Roszczenie stwierdzone wyrokiem sądu przedawnia się z upływem 10 lat (art. 125 kodeksu cywilnego). Należy jednak pamiętać, że przedawnienie może ulec przerwaniu, po którym 10-letni bieg zaczyna się od nowa. Przerwać bieg przedawnienia może uznanie roszczenia – wyraźne lub dorozumiane. Nie jest wykluczone, iż comiesięczne spłaty zostałyby zakwalifikowane jako właśnie dorozumiane uznanie długu; oznaczałoby to, iż z każdą spłatą termin 10 lat zaczynałby bieg od nowa.

Ponadto biegu przedawnienia przerywa wystąpienie do komornika o wszczęcie egzekucji. Co więcej, w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego bieg przedawnienie w ogóle nie biegnie (art. 124 § 2 kodeksu cywilnego), a po jego formalnym zakończeniu – biegnie znów od nowa.

Odpowiadając zatem na postawione pytanie – istnieje możliwość przedawnienia zasądzonego roszczenia, ale może to mieć miejsce przy biernej postawie wierzyciela i to przez długi okres. Umorzyć dług mógłby tylko wierzyciel. To z nim należałoby negocjować w tej kwestii.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika