Przedawnienie roszczeń o dotację
Pytanie:
"Jako stowarzyszenie otrzymaliśmy niepełną dotację od gminy za 2003 rok. Po jakim czasie takie roszczenie ulega przedawnieniu?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń o dotację
Podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje na cele publiczne związane z realizacją zadań tej jednostki. Zlecenie zadania i udzielenie dotacji następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a jeżeli dotyczy ono innych zadań publicznych niż określone w tej ustawie:
-
zlecenie zadania i udzielenie dotacji następuje na podstawie umowy jednostki samorządu terytorialnego z podmiotem, o którym mowa wyżej;
-
tryb postępowania o udzielenie dotacji, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonywania zleconego zadania określa w drodze uchwały organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, zapewniając jawność postępowania o udzielenie dotacji i jej rozliczenia.
Z proceduralnego punktu widzenia dotowanie, odbywa się na podstawie umowy jednostki samorządu terytorialnego z dotowanym podmiotem. Umowa powinna określać:
-
szczegółowy opis zadania i termin jego wykonania;
-
dotację celową należną jednostce wykonującej zadanie i tryb płatności;
-
tryb kontroli wykonywania zadania;
-
sposób rozliczenia udzielonej dotacji celowej i zasady zwrotu niewykorzystanej części dotacji.
Umowa o powierzenie zadania publicznego może być zawarta na czas realizacji zadania lub na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata. Zadanie publiczne nie może być zrealizowane przez podmiot niebędący stroną umowy, chyba że umowa zezwala na wykonanie określonej części zadania przez taki podmiot. Wydaje się, że w tym zakresie należy stosować przepisy o przedawnieniu znajdujące sie w kodeksie cywilnym. Jako że wykonywanie zadań w tym zakresie nie jest to prowadzeniem działalności gospodarczej, to należy uznać, iz stosuje się 10-letni termin przedawnienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?