Przedawnienie zobowiązania względem poręczyciela
Pytanie:
"W 1999 r. poręczyłem (wraz z innymi) kredyt za spółkę z o.o. W roku 2001 kredyt został wypowiedziany przez bank i wymagalny w całości. Jeden z poręczycieli spłacał część przez 12 miesięcy, ale też przestał spłacać. Czy w stosunku do poręczycieli też biegnie okres przedawnienia? Czy dla każdego z osobna? Czy to, że jeden z poręczycieli wpłacał pieniądze przerywa bieg przedawnienia dla niego czy dla wszystkich poręczycieli?"
Odpowiedź prawnika: Przedawnienie zobowiązania względem poręczyciela
Umowa poręczenia ma charakter akcesoryjny, co oznacza, że zobowiązanie poręczyciela uzależnione jest od zobowiązania dłużnika, za którego poręczyciel poręczył. Dlatego też termin przedawnienia roszczeń o wykonanie zobowiązania, za które poręczyciel udzielił poręczenia odnosi się także do poręczycieli. Jeżeli po stronie poręczycieli znajduje się kilka osób, do ich zobowiązania znajdują zastosowanie przepisy o solidarności dłużników. Zgodnie z tymi przepisami, przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia w stosunku do jednego z dłuzników solidarnych nie ma skutku wzgledem współdłużników. Bieg przedawnienia przerywa sie, m.in wówczas, gdy osoba, przeciwko której roszczenie przysługuje (a więc także jeden z poręczycieli), uznał roszczenie wierzyciela (tu: banku). Spłata części kredytu jest uznaniem istnienia roszczenia przez jednego z poręczycieli. Wobec tego bieg terminu przedawnienia uległ przerwaniu. Jednakże zgodnie z wcześniejszymi uwagami znajdującymi oparcie w art. 372 k.c., przerwanie biegu terminu przedawnienia nie ma skutku względem pozostałych współdłużników. Zasada ta wynika także z art. 371 k.c., który stanowi, że działania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom. Należy jednak pamiętać, że jeżeli jeden ze współdłużników solidarnych spełni świadczenie na rzecz wierzyciela, przysługuje mu prawo regresu odpowiedniej części spełnionego świadczenia w stosunku do pozostałych współdłużników. Wówczas oni nie będą mogli podnieść zarzutu przedawnienia roszczenia spełnionego przez jednego ze współdłuzników. Roszczenie regresowe ma bowiem odmienną od roszczenia głównego (tu: banku) podstawę prawną. W związku z tym, roszczenie regresowe dłużnika solidarnego przedawnia się z upływem lat dziesięciu, a gdy jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej z upływem lat trzech, chyba że istniejący między dłużnikami stosunek prawny uzasadnia przyjęcie innego terminu przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia roszczenia regresowego należy liczyć od dnia spełnienia świadczenia przez dłużnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?