Przedłużenie terminu związania z ofertą

Pytanie:

"Jesteśmy uczestnikiem postępowania na podstawie ustawy PZP. Zgodnie ze SIWZ termin związania z ofertą upływa z 30-tym dniem po terminie składania ofert. Na podstawie jakiego zapisu oraz jakie dodatkowe warunki należy spełnić aby wystąpić do Zamawiającego o przedłużenie terminu związania z ofertą. Czy jest możliwe wystąpienie z wnioskiem do Zamawiającego, o przedłużenie terminu związania z ofertą. W jakim przypadku Zamawiający może odmówić przedłużenia terminu związania z ofertą oraz na jakiej podstawie? Czy termin przedłużenia związania z ofertą może być ustalony przez Wykonawcę czy reguluje to ściśle zapis ustawy PZP?"

Odpowiedź prawnika: Przedłużenie terminu związania z ofertą

Bieg terminu związania ofertą jest uregulowany w art. 85 ustawy prawo zamówień publicznych. Zgodnie z nim Wykonawca jest związany ofertą do upływu terminu określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jednak nie dłużej niż:
  1. 30 dni - jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;

  2. 90 dni - jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 000 000 euro, a dla dostaw lub usług - 10 000 000 euro;

  3. 60 dni - jeżeli wartość zamówienia jest inna niż określona w pkt 1 i 2.

Wykonawca samodzielnie lub na wniosek zamawiającego może przedłużyć termin związania ofertą, z tym że zamawiający może tylko raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą, zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni. Odmowa wyrażenia zgody, nie powoduje utraty wadium. Przedłużenie terminu związania ofertą jest dopuszczalne tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu ważności wadium albo, jeżeli nie jest to możliwe, z wniesieniem nowego wadium na przedłużony okres związania ofertą. Jeżeli przedłużenie terminu związania ofertą dokonywane jest po wyborze oferty najkorzystniejszej, obowiązek wniesienia nowego wadium lub jego przedłużenia dotyczy jedynie wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu składania ofert.

W związku z powyższym termin związania ofertą jest określony w SIWZ, przy czym może być przedłużony przez Wykonawcę w zasadzie bez ograniczenia, natomiast przez Zamawiającego tylko raz, o oznaczony okres nie dłuższy niż 60 dni. Pamiętać jednak należy, że z ofertą jest w myśl p.z.p. związane wadium. Wobec tego, zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 6 lutego 2009 r. (sygn. akt KIO/UZP 119/09, LexPolonica nr 2065115, www.uzp.gov.pl ), „aby doszło do skutecznego przedłużenia przez wykonawcę terminu związania ofertą, wykonawca obowiązany jest dokonać dwóch czynności - złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na przedłużenie terminu związania ofertą oraz przedłużyć okres ważności wadium (względnie wnieść nowe wadium) na przedłużony okres związania ofertą. Dokonanie wyłącznie jednej czynności musi skutkować uznaniem, iż przedłużenie zostało dokonane w sposób wadliwy, a tym samym - nie jest skuteczne". Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przedłużenie terminu związania ofertą jest tym oświadczeniem, na mocy którego Wykonawca przedłuża termin związania. Natomiast przedłużenie okresu ważności wadium lub wniesienie, gdy nie jest to możliwe, nowego wadium jest oświadczeniem, które pozwala uznać przedłużenie terminu związania ofertą.

Ustawa p.z.p. nie reguluje przy tym uprawnień wykonawców w zakresie przdłużania terminu zwiazania ofertą, zastosowanie mają w tym przypadku przepisy ustawy - Kodeks cywilny (Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 21 kwietnia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 315/08, KIO/UZP 330/08, LexPolonica nr 2109845). Chodzi tutaj w szczególności o przepisy art. 66 - 721 k.c.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika