Przedłużenie wydania decyzji o podziale działki

Pytanie:

"Został złożony wniosek o podział nieruchomości i gmina wydała postanowienie opiniujące przedmiotowy podział z przepisami odrębnymi. Czy w okresie od momentu wydania postanowienia opiniującego podział do czasu przedłożenia do zatwierdzenia projektu podziału przez geodetę (trwa nawet do 4-5 miesięcy) należy przedmiotowe postępowanie zawiesić do czasu przedłożenia projektu podziału w trybie przepisów Kpa lub przedłużyć termin załatwienia sprawy w trybie art. 36 Kpa?"

Odpowiedź prawnika: Przedłużenie wydania decyzji o podziale działki

Jak zakładamy podział dotyczy nieruchomości nie będącej nieruchomością rolną lub leśną, stąd zastosowanie znajdą przepisy art. 92 i nast. ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 93 ust. 4 ustawy zgodność proponowanego podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego, z wyjątkiem podziałów, o których mowa w art. 95, opiniuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. W przypadku podziału nieruchomości położonej na obszarze, dla którego brak jest planu miejscowego, opinia dotyczy spełnienia warunków, o których mowa w art. 94 ust. 1.

 Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 września 1998 r. (SA/Rz 899/98, OSP 1999, z. 5, poz. 106) opiniowanie zgodności proponowanego podziału z ustaleniami planu miejscowego jest częścią postępowania podziałowego.

Jak stanowi art. 35 § 5 kpa do terminów załatwienia spraw nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu. W związku z faktem, że wydanie decyzji uzależnione jest przedstawienia określonych dokumentów przez stroną, naszym zdaniem organ nie znajduje się w zwłoce z załatwieniem sprawy ze swej winy. W rzeczywistości brak też podstaw do zawieszenia postępowania (art. 97 i nast. kpa), ponieważ nie zachodzą okoliczności takie jak śmierć strony lub jej przedstawiciela ustawowego, żadna z tych osób nie utraciła zdolności do czynności prawnych, wydanie decyzji nie jest uzależnione od rozstrzygnięcia innego organu lub sądu, brak też wniosku strony o zawieszenie.

Niezawiniona  zwłoka organu w załatwieniu sprawy nie oznacza jednak, iż organ nie musi podejmować żadnych czynności do czasu złożenia projektu. Art. 36 § 2 kpa nakłada bowiem obowiązek zawiadomienia o niezałatwieniu sprawy w terminie, podania przyczyny i wskazania nowego terminu także w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu. Jeśli więc z doświadczenia wiedzą Państwo, że do czasu przedłożenia projektu minie kilka miesięcy, to tak należy oznaczyć nowy termin, np. do 30 września 2008 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika