Przejęcie nieruchomości jako spłata długu

Pytanie:

"Mam notarialne zobowiązanie do spłaty długu, ale dłużnik uchyla się od jego wykonania tłumacząc się brakiem pieniędzy. Jedyna wartościowa rzecz jaką dłużnik posiada, to część nieruchomości. Chce przejąć na własność tą nieruchomość jako rekompensatę za nie spłacony dług, ale dłużnik na takie rozwiązanie też się nie zgadza, chociaż rynkowa wartość nieruchomości jest dużo niższa od długu. Rozumiem, że mogę dochodzić zwrotu długu na drodze egzekucji z nieruchomości, ale zajęcie, licytacja i sprzedaż jest długim i kosztownym procesem, którego chciałbym uniknąć, zwłaszcza, że w efekcie końcowym bardziej mi zależy na uzyskaniu nieruchomości niż pieniędzy z jej sprzedaży. Czy jest prawna możliwość, aby sądowo uzyskać przeniesienie prawa własności nieruchomości z dłużnika na mnie jako rekompensatę za niespłacony dług pieniężny?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie nieruchomości jako spłata długu

W polskim postępowaniu egzekucyjnym zasadą jest, że zaspokojenie długu następuje po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego. Egzekucję natomiast można prowadzić z całego majątku dłużnika, w tym również z nieruchomości dłużnika. Polskie prawo nie zna możliwości przejęcia (niedobrowolnego, bez wyrażenia zgody dłużnika) nieruchomości dłużnika z pominięciem postępowania egzekucyjnego. Pan oczywiście może być uczestnikiem licytacji i nabyć licytowaną nieruchomość. Wierzytelność pańska względem dłużnika ulegnie zaliczeniu na poczet ceny nabycia.

Jeżeli na licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, a przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, współwłaściciel nieruchomości wystawionej na licytację, nie będący dłużnikiem osobistym, ma prawo przejęcia nieruchomości na własność w cenie nie niższej od trzech czwartych sumy oszacowania.

Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu (Panu) i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.

Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia. Jeżeli kilku wierzycieli składa wniosek o przejęcie, pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach - temu, czyja należność jest większa.

Tylko zatem w takich przypadkach możliwe jest przejecie nieruchomości na własność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • H. Stankiewicz 2014-04-02 11:56:51

    Spółdzielnia Mieszkaniowa jest w stanie likwidacji. Brak jest jakichkolwiek wyływów. Likwidator nie pobiera wynagrodzenia, a sąd umorzył postępowanie upadłościowe. Na podstawie jakich przepisów i co trzeba zrobic, żeby przekazac wierzycielom majątek za długi. Majątkim Spółdzielni są grunty wokół budynków i kotłownia gazowa. Przeprowadzono przetargi i nikt do nich nie przystąpił. Czy można doprowadzic, żeby jedem wierzycial przejął za długi np. kotłownię, a drugi grunty.

  • Cezary K. 2011-10-09 11:15:23

    Czy po spłacie długu dłużnika wierzyciel czyli spółdzielnia odda wcześniejsze własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu byłemu dłużnikowi?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika