Przeniesienie umowy najmu na innÄ… osobÄ™

Pytanie:

"Czy główny najemca lokalu: 1.spółdzielczego 2.kwaterunkowego lub 3.zakładowego, może wystąpić do właściciela mieszkania (gminy,firmy, spółdzielni) z wnioskiem o przeniesienie prawa do tego lokalu na innego najemcę - a jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Kiedy właściciel może udzielić takiej zgody, kiedy zaś, nie może odmówić głównemu najemcy?"

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie umowy najmu na inną osobę

Zadane pytanie jest niezwykle szerokie. Na poczÄ…tek trzeba wyraźnie rozróżnić trzy sytuacje prawne. Po pierwsze zatem, mieszkanie kwaterunkowe i zakÅ‚adowe to nic innego jak najem, tylko tyle, że w różny sposób zawierany. Do obu mieszkaÅ„ majÄ… jednak zastosowanie, co do zasady, te same przepisy. Przez pojÄ™cie mieszkania spóÅ‚dzielczego rozumie siÄ™ natomiast, co najmniej dwa podtypy istotnie różniÄ…ce siÄ™ miÄ™dzy sobÄ…. WÅ‚asnoÅ›ciowe prawo do lokalu i lokatorskie prawo do lokalu. To pierwsze, pod wzglÄ™dem prawnym jest zbliżone do wÅ‚asnoÅ›ci. Jest bowiem zbywalne (aktem notarialnym) a spóÅ‚dzielnia obowiÄ…zana jest przyjąć w poczet czÅ‚onków nabywcÄ™. To drugie zbliżone jest do najmu. Nie da siÄ™ go zbyć bez zgody spóÅ‚dzielni, tak jak nie da siÄ™ przenieść najmu bez zgody wynajmujÄ…cego. OczywiÅ›cie statut spóÅ‚dzielni jak i umowa najmu mogÄ… zawierać w tym wzglÄ™dzie odmienne postanowienia (ale zwykle nie zawierajÄ…). OdpowiadajÄ…c wprost na pytanie: Można wystÄ…pić z wnioskiem o przeniesienie prawa zarówno najmu jak i prawa spóÅ‚dzielczego lokatorskiego na wskazanÄ… osobÄ™. Od strony prawnej odbÄ™dzie siÄ™ to poprzez rozwiÄ…zanie dotychczasowej umowy najmu i zawarcie nowej ze wskazanym najemcÄ… lub, w odniesieniu do lokalu spóÅ‚dzielczego, poprzez cofniÄ™cie przydziaÅ‚u i dokonanie przydziaÅ‚u prawa na rzecz wskazanego nabywcy. W tym drugim przypadku, trzeba jeszcze nabywcÄ™ przyjąć w poczet czÅ‚onków spóÅ‚dzielni i przenieść na niego prawo do wkÅ‚adu mieszkaniowego. Nie istniejÄ… jednak przypadki, w których wynajmujÄ…cy lub spóÅ‚dzielnia byliby z mocy ustawy zobowiÄ…zani do wyrażenia zgody na przeniesienie prawa najmu lub lokatorskiego prawa spóÅ‚dzielczego. ObowiÄ…zek ten może wynikać natomiast z umowy lub statutu spóÅ‚dzielni. (vide np. towarzystwa budownictwa spoÅ‚ecznego, których statuty czÄ™sto przewidujÄ… możliwość zbywania prawa najmu).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ewa 2013-09-05 15:35:20

    ustawy o ochronie lokatorow to jest typowe zabieranie praw do mieszkan poparte niby prawem!!!! smiac mi sie jak hochsztaplerzy robia podchody jak zlodzieje i pomalu pozbawia sie praw nabytych ludzi ktorzy je maja dla tych ktorzy chca je miec do naszego mienia!!!! gownozjady przpraszam ale to jest najbardziej parlamentarne slowo jakie mi sie nasuwa na taka praktyke - brrrrrrr.....


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika