Przepisanie działki na jednego ze współwłasności
Pytanie:
"Na działce (z budynkiem) wpisani są rodzice, a potem dopisane zostały także ich nieletnie dzieci. Czy po pewnym czasie można przenieść wspólną własność tylko na jednego z dotychczasowych współwłaścicieli? W jakim trybie należy tego dokonać i czy należy to jakoś uzasadniać? "
Odpowiedź prawnika: Przepisanie działki na jednego ze współwłasności
Można to przeprowadzić w różny sposób, zależnie od Państwa oczekiwań. Można na przykład znieść współwłasność poprzez przyznanie jednemu z dotychczasowych współwłaścicieli całej nieruchomości z obowiązkiem spłaty na rzecz pozostałych. Plusem jest to, że można tego dokonać także w braku zgody wszystkich współwłaścicieli, jeśli do takiego żądania przychyli się sąd w postępowaniu o zniesienie współwłasności. Postanowienie sądu jest podstawą do dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej. Zniesienie współwłasności może nastąpić także w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego Trzej współwłaściciele mogą też darować albo sprzedaż swoje udziały w nieruchomości czwartemu. Obie umowy wymagają formy aktu notarialnego. Wszystkie wyżej wymienione akty notarialne będą podstawą wpisu do księgi wieczystej. Warto też pamiętać, iż zwolnienie od podatku od darowizny obowiązujące od początku 2007 r. obejmuje m. in. rodziców i rodzeństwo. Uzasadnienie jest potrzebne jedynie we wniosku o zniesienie współwłasności, jeśli zdecydują się Państwo na postępowanie sądowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?