Przepisanie umowy z zakładem energetycznym

Pytanie:

"Jesteśmy z mężem wspówłaścicielami nieruchomości (domek), istnieje zaległość za energię elektryczną dostarczaną do tej nieruchomości (2001r-2002r.). Umowa na dostawę jest zawarta na męża. Mąż obecnie nie zamieszkuje w domku. Zamieszkuję sama. Chciałabym zawrzeć umowę na dostawę energii elektrycznej wyłącznie na siebie. Posiadamy zniesienie wspólności majątkowej i sprawa rozwodowa w toku. Mam pytanie czy ZE ma prawo żądać spłaty zaległości przed zawarciem umowy? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna? "

Odpowiedź prawnika: Przepisanie umowy z zakładem energetycznym

Zgodnie z artykułem 5 ustęp 1 prawa energetycznego dostarczanie paliw lub energii odbywa się na podstawie umowy, która między innymi powinna zawierać postanowienia dotyczące odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, okresu jej obowiązywania i warunków rozwiązania umowy. Zgodnie z artykułem 7 prawa energetycznego przedsiębiorstwa energetyczne są obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie, umowy sprzedaży paliw lub energii, lub umowy o świadczenie usług przesyłowych z odbiorcami lub podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru pod warunkiem, że ubiegający się o zawarcie umowy ma tytuł prawny do korzystania z obiektu, do którego paliwa gazowe, energia elektryczna lub ciepło mają być dostarczone. Jeżeli spełnia Pani wymagane przesłanki (tytuł prawny do nieruchomości, spełnienie warunków technicznych itp.) , ZE ma o b o w i ą z e k zawarcia z Panią umowy dostawy energii. Umowa, którą jest związany Pani mąż nie może mieć wpływu na stanowisko ZE. Jeżeli nie poręczyła Pani za ewentualny dług męża ZE nie ma wobec Pani roszczenia z tytułu umowy dostawy energii zawartej z Pani mężem. Zgodnie z artykułem 8 prawa energetycznego w sprawach spornych dotyczących np. odmowy zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej, paliw gazowych lub ciepła rozstrzyga,Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, na wniosek strony.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zirytowana 2017-04-05 20:15:33

    Odpowiedź jest napisana tak prawniczym językiem, że niewiele można z niej zrozumieć. Taka forma pomocy jest bezsensu.

  • joanna 2016-05-17 10:15:28

    Maz i ja mieszkamy obecnie w uk,posiadamy mieszkanie w Polsce. Chcielibyśmy przepisac wszystkie rachunki(prad,gaz itp.) na rodzicow meza,gdyz oni opiekują się tym mieszkaniem. Czy będzie potrzebne upoważnienie notarialne,czy odręczne?czy można zrobić to "od reki",po prostu zadzwonić do operatora i zmienić?dziekuje.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika