Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Właścicielem jest ten podmiot, który widnieje w księdze wieczystej jako właściciel. Należy powiedzieć, że jednostki samorządu terytorialnego takie jak gmina czy powiat mogą być właścicielami rzeczy w tym nieruchomości. Charakter drogi decyduje kto jest jej właścicielem. Drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.
Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Zasiedzenie może dotyczyć tylko takiej rzeczy, która może być przedmiotem własności. Nie można więc nabyć przez zasiedzenie rzeczy, która nie może być przedmiotem własności z racji swej natury, jak np. pokój w lokalu nie stanowiącym odrębnej własności, albo która nie może być przedmiotem własności inaczej jak tylko na podstawie zezwolenia (zgody) organu administracji rządowej.
Art. 177 kodeksu cywilnego (już nie obowiązujący) wykluczał możliwość zasiedzenia nieruchomości będących przedmiotem własności państwowej, został uchylony z dniem 1 października 1990 r. przez ustawę z 28 lipca 1990 r. Zatem do tego okresu nie było możliwe zasiedzenie takiej nieruchomości.
Można przypuszczać, że taka droga była wcześniej własnością Skarbu Państwa (choć niekoniecznie). W postanowieniu stwierdzającym nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie sąd orzeka, kto w określonej chwili nabył jej własność. Do zasiedzenia zatem stosuje się terminy obecnie obowiązujące, chyba że doszło już do zasiedzenia przed ich wydłużeniem (1990 r.).
Jednakże okres tych terminów (obecnych zasiedzenia) można skrócić, lecz maksymalnie o połowę. Ustawodawca w ten sposób łagodzi skutki zasiedzenia przez możliwość ich skrócenia.
Najpierw zatem trzeba żądać stwierdzenia zasiedzenia a następnie wystąpić z pozwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Zamienienie kolejności spowoduje, że Sąd stwierdzi, iż ta część nieruchomości należy do powiatu. O stanie prawnym własności decyduje wpis do księgi wieczystej, chyba że jest niezgodny z rzeczywistością i tę niezgodność wykazano. Mapa nie stwierdza stanu prawnego.