Przesunięcie granicy nieruchomości

Pytanie:

"Od roku 1998 roku jestem właścicielem zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość nabyłem w drodze darowizny od moich dziadków, którzy władali nią od 1965 roku. Nieruchomość ta graniczy z działką będącą we władaniu Powiatowego Zarządu Dróg. Czy to oznacza, że właścicielem tej działki jest Skarb Państwa czy też Starostwo Powiatowe? Ostatnie pomiary geodezyjne wykazały, iż moje ogrodzenie istniejące od kilkudziesięciu lat nie pokrywa się z prawnym przebiegiem granicy. Czy istnieje możliwość zasiedzenia tego skrawka gruntu w granicach istniejącego ogrodzenia? Jaki należy przyjąć okres zasiedzenia w tym przypadku. Różnica w przebiegu granicy wynosi od 10 cm do 60 cm. Ponadto mapa prawna, którą mi przedstawiono nie pokrywa się ze szkicem przebiegu granicy załączonym do mojej księgi wieczystej. Co mogę w takiej sytuacji zrobić aby mapa pokrywała się ze stanem faktycznym oraz mapą dołączoną do księgi wieczystej? Czy mapę można w jakiś sposób podważyć? Dodam, iż przy ostatnich pomiarach geodezyjnych odmówiłem podpisania protokołu granicznego. "

Odpowiedź prawnika: Przesunięcie granicy nieruchomości

Właścicielem jest ten podmiot, który widnieje w księdze wieczystej jako właściciel. Należy powiedzieć, że jednostki samorządu terytorialnego takie jak gmina czy powiat mogą być właścicielami rzeczy w tym nieruchomości. Charakter drogi decyduje kto jest jej właścicielem.  Drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.

Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Zasiedzenie może dotyczyć tylko takiej rzeczy, która może być przedmiotem własności. Nie można więc nabyć przez zasiedzenie rzeczy, która nie może być przedmiotem własności z racji swej natury, jak np. pokój w lokalu nie stanowiącym odrębnej własności, albo która nie może być przedmiotem własności inaczej jak tylko na podstawie zezwolenia (zgody) organu administracji rządowej.

Art. 177 kodeksu cywilnego (już nie obowiązujący) wykluczał możliwość zasiedzenia nieruchomości będących przedmiotem własności państwowej, został uchylony z dniem 1 października 1990 r. przez ustawę z 28 lipca 1990 r. Zatem do tego okresu nie było możliwe zasiedzenie takiej nieruchomości.

Można przypuszczać, że taka droga była wcześniej własnością Skarbu Państwa (choć niekoniecznie). W postanowieniu stwierdzającym nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie sąd orzeka, kto w określonej chwili nabył jej własność. Do zasiedzenia zatem stosuje się terminy obecnie obowiązujące, chyba że doszło już do zasiedzenia przed ich wydłużeniem (1990 r.).

Jednakże okres tych terminów (obecnych zasiedzenia) można skrócić, lecz maksymalnie o połowę. Ustawodawca w ten sposób łagodzi skutki zasiedzenia przez możliwość ich skrócenia.

Najpierw zatem trzeba żądać stwierdzenia zasiedzenia a następnie wystąpić z pozwem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Zamienienie kolejności spowoduje, że Sąd stwierdzi, iż ta część nieruchomości należy do powiatu. O stanie prawnym własności decyduje wpis do księgi wieczystej, chyba że jest niezgodny z rzeczywistością i tę niezgodność wykazano. Mapa nie stwierdza stanu prawnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika