Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Pytanie:

"Jakie warunki winno spełniać "przewłaszczenie": czy można przewłaszczyć na kogoś przedmiot np. samochód, którego nie jest się właścicielem? Czy osoba, na którą przewłaszczono samochód stanie się jego pełnoprawnym właścicielem z możliwością zbycia? Czy osoba na którą przewłaszczono samochód ma prawo go zarejestrować na siebie, bez żadnych klauzul w dowodzie rejestracyjnym? Czy zarządca wydzielonym funduszem pieniędzy otrzymujący za ten zarząd wynagrodzenie ma prawo na podstawie przepisów KC lub innych z tego funduszu nabywać na swoją własność towary, a potem je sprzedawać jeśli umowa pomiędzy tworzącymi fundusz a zarządcą tego nie przewiduje? Czy w takim przypadku można zarzucić firmie zarządającej bezpodstawne wzbogacenie kosztem tworzących fundusz? Fundusz przeznaczony na określony cel zabrała na swoją własność pomimo, że umowa + regulamin tego nie przewidywała."

Odpowiedź prawnika: Przewłaszczenie na zabezpieczenie

1. Przewłaszczenie jest sposobem przeniesienia własności. Zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego właścicielowi rzeczy przysługuje prawo rozporządzania rzeczą z wyłączeniem innych osób. Oznacza to, że nikt nie może dysponować rzeczą, której nie jest właścicielem. Odpowiadając więc na pierwsze pytanie, nie można przewłaszczyć samochodu, który stanowi własność jakiejś innej osoby.

2. W praktyce wykorzystywane są dwa różne sposoby przewłaszczenia.

Klasycznym przykładem jest przeniesienie własności konkretnej rzeczy na mocy umowy zobowiązującej. Zgodnie z art. 155 § 1 k.c. zawarcie takiej umowy przenosi własność na nabywcę. Nabywca staje się więc właścicielem rzeczy. Umowa przewłaszczenia może zawierać postanowienia zakładające ograniczenia w zbywaniu rzeczy przez nowego właściciela. W takim przypadku nowy właściciel będzie miał możliwość sprzedania tej rzeczy, ale poprzedni właściciel – strona umowy przewłaszczenia będzie mogła domagać się od niego odszkodowania na mocy art. 471 k.c., zgodnie z którym dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Banki wykorzystują w praktyce także inny rodzaj przewłaszczenia. Polega on na zawarciu z właścicielem rzeczy umowy, która zobowiązuje go do przeniesienia własności rzeczy w razie niespełnienia warunków przewidzianych w umowie (może chodzić na przykład o niespłacenie długu w terminie).Umowa taka nie przenosi własności. Druga strona na jej mocy nie staje się właścicielem rzeczy, a więc nie może rozporządzać rzeczą.

3. Paragraf 2 ustęp 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów mówi, że wniosek o rejestrację może zgłosić właściciel pojazdu. Nie ma znaczenia, na jakiej podstawie została nabyta jego własność. Można więc zarejestrować pojazd nabyty w drodze przewłaszczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika