Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
1. Przewłaszczenie jest sposobem przeniesienia własności. Zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego właścicielowi rzeczy przysługuje prawo rozporządzania rzeczą z wyłączeniem innych osób. Oznacza to, że nikt nie może dysponować rzeczą, której nie jest właścicielem. Odpowiadając więc na pierwsze pytanie, nie można przewłaszczyć samochodu, który stanowi własność jakiejś innej osoby.
2. W praktyce wykorzystywane są dwa różne sposoby przewłaszczenia.
Klasycznym przykładem jest przeniesienie własności konkretnej rzeczy na mocy umowy zobowiązującej. Zgodnie z art. 155 § 1 k.c. zawarcie takiej umowy przenosi własność na nabywcę. Nabywca staje się więc właścicielem rzeczy. Umowa przewłaszczenia może zawierać postanowienia zakładające ograniczenia w zbywaniu rzeczy przez nowego właściciela. W takim przypadku nowy właściciel będzie miał możliwość sprzedania tej rzeczy, ale poprzedni właściciel – strona umowy przewłaszczenia będzie mogła domagać się od niego odszkodowania na mocy art. 471 k.c., zgodnie z którym dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Banki wykorzystują w praktyce także inny rodzaj przewłaszczenia. Polega on na zawarciu z właścicielem rzeczy umowy, która zobowiązuje go do przeniesienia własności rzeczy w razie niespełnienia warunków przewidzianych w umowie (może chodzić na przykład o niespłacenie długu w terminie).Umowa taka nie przenosi własności. Druga strona na jej mocy nie staje się właścicielem rzeczy, a więc nie może rozporządzać rzeczą.
3. Paragraf 2 ustęp 1 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów mówi, że wniosek o rejestrację może zgłosić właściciel pojazdu. Nie ma znaczenia, na jakiej podstawie została nabyta jego własność. Można więc zarejestrować pojazd nabyty w drodze przewłaszczenia.