Przymusowy wykup akcji pracowniczych
Pytanie:
"W roku 1993 moja Mama została jako pracownica DT Centrum obdarowana przez Skarb Państwa akcjami pracowniczymi imiennymi z powodu prywatyzacji zakładu. W chwili obecnej firma, która przejęła DT Centrum na podstawie NWZA i art 418 ksh ogłosiła przymusowy wykup akcji pracowniczych. Dodatkowo ma zostać przeprowadzona wycena akcji podlegających przymusowemu wykupowi. W chwili obecnej firma prowadzi akcje polegającą na zbieraniu oryginałów akcji w swojej siedzibie bez wyjaśnienia powodów takiej akcji dla pracowników. Informacje o prowadzonym wykupie akcji została jedynie zamieszczona w jednej gazecie o charakterze czysto brukowym. Czy firma jest w stanie przeprowadzić przymusowy wykup akcji oraz czy osoba posiadająca takie akcje musi je bezwzględnie odsprzedać nie znając na dzień dzisiejszy ceny? Czy firma może za pomocą biegłego wycenić akcje po cenie niższej niż zostały one wcześniej sprzedane? Czy właściciel akcji jest zmuszony do oddania w chwili obecnej oryginałów dokumentów o akcjach i czekania na finalną decyzje zarządu firmy co do zapłaty za akcje? Co w przypadku, gdy akcje zostały przez posiadacze zgubione lub zniszczone w ciągu tych 8 lat od ich wydania? Czy firma ma obowiązek powiadamiania akcjonariuszy imiennych akcji o zwołaniu WZA? Decyzja o zwołaniu NWZA i podjęciu uchwały o przymusowym odkupieniu akcji pracowniczych nie została ogłoszona do akcjonariuszy. Co w takim wypadku możemy zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Przymusowy wykup akcji pracowniczych
Art. 418 kodeksu spółek handlowych stanowi, że walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5 % kapitału zakładowego (akcjonariusze mniejszościowi) przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95 % kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5 % kapitału zakładowego. Uchwała wymaga większości 95 % głosów oddanych. Statut może przewidywać surowsze warunki powzięcia uchwały. Każda akcja ma jeden głos bez przywilejów lub ograniczeń. Uchwała powinna być powzięta w drodze jawnego i imiennego głosowania oraz ogłoszona. Przymusowy wykup polega na tym, że akcjonariusz mniejszościowy nie może się mu sprzeciwić. Uchwała powinna określać akcje podlegające wykupowi oraz akcjonariuszy, którzy zobowiązują się wykupić akcje, jak również określać akcje przypadające każdemu z nabywców. Akcjonariusze, którzy mają nabyć akcje i głosowali za uchwałą, odpowiadają solidarnie wobec spółki za spłacenie całej sumy wykupu. Akcjonariusze mniejszościowi, których akcje podlegają przymusowemu wykupowi, powinni, w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały, złożyć w spółce dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Jeżeli akcjonariusz nie złożył dokumentu akcji w terminie, zarząd unieważnia ją w trybie art. 358 (np. w przypadku zagubienia dokumentów akcji), a nabywcy wydaje nowy dokument akcji pod tym samym numerem emisyjnym. Skuteczność uchwały o przymusowym wykupie akcji zależy od wykupienia akcji przedstawionych do wykupu przez akcjonariuszy mniejszościowych, których akcje nie zostały objęte uchwałą (w razie częściowego przymusowego wykupu akcjonariusze, których akcje nie zostały objęte wykupem mogą żądać ich wykupienia). Akcjonariusze ci, obecni na walnym zgromadzeniu, powinni, w terminie dwóch dni od dnia walnego zgromadzenia, natomiast pozostali w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały, złożyć w spółce dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Akcjonariuszy (nieobjętych wykupem przymusowym), którzy nie złożą dokumentów akcji w terminie, uważa się za wyrażających zgodę na pozostanie w spółce. Wykupu akcji dokonuje się po cenie notowanej na rynku regulowanym, według przeciętnego kursu z ostatnich trzech miesięcy przed powzięciem uchwały (cena zatem może być niższa) albo też, gdy akcje nie są notowane na rynku regulowanym, po cenie ustalonej przez biegłego wybranego przez walne zgromadzenie.
Jeżeli akcjonariusze nie wybiorą biegłego na tym samym walnym zgromadzeniu, zarząd zwróci się w terminie tygodnia od dnia walnego zgromadzenia do sądu rejestrowego o wyznaczenie biegłego celem wyceny akcji będących przedmiotem wykupu. Wykupu akcji dokonuje się za pośrednictwem zarządu. Osoby, które zamierzają wykupić akcje, powinny wpłacić należność równą cenie wszystkich nabywanych akcji (cena wykupu) na rachunek bankowy spółki w terminie trzech tygodni od dnia ogłoszenia ceny wykupu przez zarząd. Cena wykupu może zostać ogłoszona również na walnym zgromadzeniu. Zarząd powinien dokonać wykupu akcji na rachunek akcjonariuszy pozostających w spółce w terminie miesiąca od upływu terminu złożenia akcji, jednakże nie wcześniej niż po wpłaceniu ceny wykupu. Po uiszczeniu ceny wykupu, zarząd powinien niezwłocznie przenieść wykupione akcje na nabywców. Do dnia uiszczenia całej sumy wykupu akcjonariusze mniejszościowi zachowują wszystkie uprawnienia z akcji. Przepisów o przymusowym wykupie akcji nie stosuje się do spółek publicznych. Pamiętać należy o uregulowaniu zawartym w art. 38 ust. 3 i 3a ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji, które stanowi, że akcje nabyte nieodpłatnie przez uprawnionych pracowników oraz przez rolników lub rybaków nie mogą być przedmiotem obrotu przed upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych, z tym że akcje nabyte przez pracowników pełniących funkcję członków zarządu spółki - przed upływem trzech lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych. Również akcje nabyte nieodpłatnie przez uprawnionych pracowników oraz przez rolników lub rybaków nie mogą być przedmiotem przymusowego wykupu, o którym mowa w art. 418 Kodeksu spółek handlowych, w terminach określonych wyżej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?