Publikowanie treści w internecie

Pytanie:

Mam zamiar stworzyć stronę internetową prezentujacą moje pomysły (proza, teksty piosenek, slogany, scenariusze rekamowe itp.). Czy fakt ich opublikowania (książka, internet, prasa, efemeryda i inne) stanowi wystarczające zabezpieczenie prawne przed ewentualnym ich kopiowaniem, przetwarzaniem lub wykorzystaniem w inny sposob przez osoby, firmy, urzedy, instytucje?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli publikowane pomysły noszą charakter dzieł w rozumieniu prawa autorskiego, są one chronione przed wszelkimi naruszeniami od momentu ustalenia działa, a więc od momentu jego stworzenia. W celu ochrony działa nie jest konieczna rejestracja faktu np. napisania jakiegoś wiersza w jakimkolwiek rejestrze. Opublikowanie ich na stronie internetowej jest więc skutecznym zabezpieczeniem prawnym, aczkolwiek mozliwe jest naruszenie praw autorskich do tych dzieł przez osoby trzecie. Wówczas jednak uprawnionemu przysługuje szereg roszczeń w celu ochrony naruszonego prawa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.11.2018

  Ministerstwo Cyfryzacji i Facebook

  Polska będzie pierwszym krajem, w którym użytkownicy Facebooka uzyskają możliwość weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści na ich profilu.

 • 1.9.2016

  Czy każdy blog wymaga rejestracji?

  Generalnie to czy blog powinien zostać zarejestrowany zależy od tego jaki blog prowadzimy i nie chodzi tu o czy jest to blog prywatny czy też firmowy, a wyłącznie o jego zawartość, sposób (...)

 • 2.10.2017

  Więcej cenzury internetu?

  Komisja Europejska przedstawiła wytyczne i zasady, które dotyczą wzmocnienia aktywnego zapobiegania przez platformy internetowe obecności w internecie nielegalnych treści nawołujących do nienawiści, (...)

 • 25.12.2017

  Ochrona dóbr prawem chronionych przed treściami opublikowanymi w internecie

  Przedsiębiorca, dochodzący roszczeń wynikających z czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na zamieszczeniu publikacji na stronie internetowej może, na podstawie art. 35 k.p.c. wytoczyć powództwo (...)

 • 19.2.2019

  Facebook musi respektować RODO, ale nie oświadczenia na naszym profilu

  Prawo do bycia poinformowanym, do sprostowania danych czy ich usunięcia - to tylko niektóre z praw, jakie daje nam RODO. Facebook i inne portale społecznościowe muszą ich przestrzegać. (...)