Remont części wspólnej nieruchomości
Pytanie:
"Ze względu na fatalny stan techniczny pionów wodno-kanalizacyjnych, wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o wykonaniu ich wymiany z pieniędzy funduszu remontowego. Właścicielami części mieszkań są poszczególni lokatorzy (posiadają oni ponad 50% udziałów), natomiast pozostałe lokale należą do jednego właściciela. Obecnie, aby wymienić jeden z pionów wodno-kanalizacyjnych, konieczna jest również ze względów technicznych wymiana wanien na inny typ. Mieszkania w tym pionie należą do jednego właściciela, a lokatorzy są najemcami. Wspólnota mieszkaniowa zwróciła się z prośbą do właściciela tych mieszkań o pokrycie kosztów związanych z zakupem nowych wanien (wyposażenie to nie stanowi części wspólnej) lecz uzyskała odpowiedź negatywną. Jak zarząd wspólnoty ma postąpić w powyższej sytuacji?"
Odpowiedź prawnika: Remont części wspólnej nieruchomości
Art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali mówi, że właściciel lokalu jest zobowiązany między innymi do ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem jego lokalu oraz do utrzymywania lokalu w należytym stanie. Wydaje się, że w powyższym przypadku można uznać za takie wydatki koszty związane z montażem wanien. Szczególnie wtedy, gdy jest to związane z wymianą instalacji wodno – kanalizacyjnej, w sytuacji gdy remont taki musi być wykonany (ze względu na fatalny stan techniczny – jak w przedstawionym stanie faktycznym).
Wspólnota mieszkaniowa w tym wypadku może nawet żądać sprzedaży lokali, należących do takiej osoby. Żądanie powinno przyjąć formę pozwu. Sprzedaży dokonuje się w drodze licytacji. Jedną z przesłanek sformułowania takiego żądania jest czynienie korzystania z innych lokali uciążliwym. W ten właśnie sposób można potraktować takie zachowanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?