Remont w mieszkaniu we wspólnocie mieszkaniowej
Pytanie:
"Moje mieszkanie jest częścią kamienicy (osiem lokali w tym 2 użytkowe) zarządzanej przez wspólnotę. Mieszkanie jest wydzielone oraz prywatne. Czy współwłaściciele mają prawo żądać ode mnie (i innych współwłaścicieli) informowania ich na 30 dni przed rozpoczęciem remontów, które mają być przeprowadzone w lokalu oraz przedłożenia im planów tychże remontów jak również informowania ich o tym, kto pracami będzie nadzorował i udostępniania im numerów kontaktowych tejże osoby. Wiem, że mogę zgodzić się na taki układ, nie wiem jednak czy przypadkiem nie jest to ograniczanie swobody korzystania z mojego lokalu. Rozumiem, że jeśli idzie o części wspólne, to muszę brać udział w głosowaniu i wyrazić swoją opinię, ale kwestie mojego mieszkania to kwestie prywatne i tak naprawdę nikt inny nie ma prawa się do nich wtrącać."
Odpowiedź prawnika: Remont w mieszkaniu we wspólnocie mieszkaniowej
Prawa i obowiązki właścicieli lokali określone są w rozdziale III ustawy o własności lokali. W akcie tym nie ma żadnych przepisów, które bezpośrednio wprowadzałaby uprawnienie do żądania takich informacji przez wspólnotę mieszkaniową. Zastosowanie znaleźć może tutaj jedynie art. 13 ust. 1 nakazujący właścicielowi utrzymanie swojego lokalu w należytym stanie, przestrzeganie porządku domowego oraz współdziałanie z właścicielami pozostałych lokali w celu ochrony wspólnego dobra.
Wskazane obowiązki informacyjne mogłyby zostać wprowadzone przez wspólnotę jedynie w celu ochrony wskazanych w tym przepisie wartości. Jeżeli jednak nie mają z tym nic wspólnego, wspólnota nie ma prawa żądać takiego działania.
Można więc wyobrazić sobie sytuacją, gdy istnieje konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu mieszkania. Renowacja będzie długotrwała i będzie wiązała się np. ze zwiększonym poziomem hałasu oraz z koniecznością korzystania przez pracowników wynajętej firmy z nieruchomości wspólnej – np. przenoszenie materiałów, tymczasowe przechowywanie narzędzi. Proces taki z pewnością musi być uciążliwy dla pozostałych lokatorów, więc w tym wypadku zasadny wydaje się być ich wcześniejsze poinformowanie o zamiarze dokonania takich czynności. Problem dotyczyć może jednak zakresu udzielanej informacji. O ile określenie przewidywanych terminów rozpoczęcia i zakończenia prac, zakresu przeprowadzanych zmian oraz ich wpływu na nieruchomości innych właścicieli wydaje się być zasadne, o tyle zawiadamianie wspólnoty mieszkaniowej o dokładnych danych firmy, która przeprowadzała będzie remont, osoby odpowiedzialnej za przeprowadzane zmiany czy dokładnych planów już takie nie jest. Wydaje się, że właściciel lokalu nie jest zobowiązany do przedstawienia takich danych.
Inaczej rzecz się ma, jeżeli chodzi o drobne naprawy, które nie będą wiązały się z jakimiś większymi uciążliwościami względem pozostałych mieszkańców. Art. 13 ust. 1 ustawy nie stanowi podstawy do wprowadzania przez wspólnotę mieszkaniową obowiązków informacyjnych dotyczących takich przedsięwzięć. W tym przypadku byłaby to rzeczywiście nadmierna ingerencja w Pani własność.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?