Reprezentacja łączna spółki a pełnomocnictwo
Pytanie:
"W KRS spółki z o.o. jest wpisana łączna reprezentacja 2 osób. Z przyczyn "technicznych" jedna z tych osób nie będzie mogła uczestniczyć w negocjacjach i składaniu oferty handlowej. Będzie mogła natomiast potem podpisać wynikającą z nich umowę. Czy z punktu widzenia prawa możliwe jest by na czas negocjacji, osoba reprezentująca spółkę posłużyła się upoważnieniem tej drugiej nieobecnej do składania ważnych oświadczeń woli za obie osoby?"
Odpowiedź prawnika: Reprezentacja łączna spółki a pełnomocnictwo
Z ważnym oświadczeniem woli przy reprezentacji łącznej ze strony spółki mamy do czynienia dopiero w momencie złożenia oświadczenia woli przez dwóch członków zarządu.
Przy reprezentacji łącznej nie jest wymagane, aby oświadczenia osób uprawnionych do reprezentacji zostały złożone jednocześnie.
Dopiero jednak złożenie ostatniego wymaganego oświadczenia powoduje powstanie ważnego i skutecznego oświadczenia woli przez spółkę. Wyłom stanowi art. 86 prawa o notariacie, z którego wynika, że przy czynnościach wymagających formy notarialnej powinny być obecne wszystkie osoby, których oświadczenie jest konieczne, w razie gdy mamy do czynienia z reprezentacją łączną. Inaczej, wbrew dosłownemu brzmieniu powołanego przepisu, notariusz dopuszczałby do zawarcia aktu notarialnego, którego strona (spółka) nie miałaby zdolności do czynności prawnej.
Pamiętać należy, że oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane wobec jednego członka zarządu.
Skutek działań osób fizycznych wchodzących w skład organu (członkowie zarządu - wspólnie razem) należy odnieść w pierwszej kolejności do organu, w imieniu którego te osoby działają, a następnie poprzez ten organ skutki prawne przypisane zostają samej osobie prawnej. Zasadą nie znajdującą wyjątku jest niedopuszczalność udzielenia pełnomocnictwa samemu sobie. Pełnomocnik jest odrębnym od spółki podmiotem składającym oświadczenie woli w imieniu i na rachunek spółki.
Kumulowanie funkcji pełnomocnika spółki z o.o. z funkcją członka zarządu takiej spółki jest zaprzeczeniem podstawowych zasad reprezentacji spółki kapitałowej zawartych w Kodeksie spółek handlowych (ksh).
Posiadanie przez spółkę kapitałową wieloosobowego zarządu, którego członkowie mają ją reprezentować łącznie, nie ogranicza jej możliwości do ustanowienia prokury łącznej. Spółka kapitałowa o wspomnianym sposobie jej reprezentacji przez zarząd może zatem udzielić tak prokury łącznej, jak i prokury oddzielnej, w szczególności władna jest powołać
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?