Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Proces może się toczyć wyłącznie wówczas, gdy wszystkie strony postępowania mają organ umocowany do działania.
Sąd zawiesza postępowanie z urzędu jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie (art 174§1 pkt 2 kpc). Organem spółki z o. o. jest zarząd. Brak zarządu stanowi przesłankę do zawieszenia postępowania. Sam fakt, że za stronę występuje pełnomocnik nie sanuje tego braku. Pełnomocnik działa w imieniu strony, nie stanowi zaś organu strony.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, okoliczności uzasadniające zawieszenie postępowania na podstawie art. 174§ 1 kpc, (czyli procesu, który już się toczył) powstać muszą w toku tego procesu. Postępowanie nie zostanie zawieszone, na podstawie okoliczności istniejących już w chwili wszczęcia postępowania.
Sąd na wniosek strony przeciwnej ustanowi kuratora, jeżeli strona ta podejmuje przeciwko drugiej stronie czynność procesową nie cierpiącą zwłoki (art 69 kpc). Jeżeli braki w zakresie zdolności sądowej lub procesowej albo w składzie właściwych organów dają się uzupełnić, sąd wyznaczy w tym celu odpowiedni termin. Sąd może dopuścić tymczasowo do czynności stronę nie mającą zdolności sądowej lub procesowej albo osobę nie mającą należytego ustawowego umocowania, z zastrzeżeniem że przed upływem wyznaczonego terminu braki będą uzupełnione, a czynności zatwierdzone przez powołaną do tego osobę (art. 70 kpc). Artykuły 69 oraz 70 mają zastosowanie w przypadku pierwotnego braku reprezentacji.
Brak organu upoważnionego do reprezentacji spółki w czasie, gdy toczyło się postępowanie i wydany został wyrok stanowi przesłankę do unieważnienia postępowania.