Reprezentacja spółki cywilnej

Pytanie:

"Czy biorąc udział w przetargu na dokumentach zawartych w ofercie złożonej przez spółkę cywilną muszą być podpisy wszystkich wspólników spółki, czy wystarczy jednego z nich?"

Odpowiedź prawnika: Reprezentacja spółki cywilnej

Na wstępie należy wspomnieć, iż każdy ze wspólników jest jednocześnie uprawniony jak i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Każdy ze wspólników może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Określenie, czy dana czynność prawna należy, czy też nie do zakresu zwykłych czynności spółki cywilnej uzależnione jest od konkretnej sprawy, w szczególności od tego w jaki stopniu wpłynie to na zobowiązania spółki, jej możliwości finansowe, organizacyjne, techniczne. Zakres czynności, które mogą być zaciągane przez poszczególnych wspólników spółki cywilnej mogą być określone przez wspólników w umowie spółki. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby, aby w przypadku, jeżeli jest to możliwe, pod propozycją przetargową składaną przez wspólników spółki cywilnej mogli podpisać się wszyscy wspólnicy spółki. Wtedy nie byłoby żadnych wątpliwości dotyczących kwestii określania czy dana czynność przekracza czynności zwykłego zarządu, czy też nie. W żaden jednak sposób, z zachowaniem wspomnianych wyżej zasad nie wyklucza to możliwości podpisania oferty przetargowej składanej przez spółkę cywilną, przez jednego z jej wspólników.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika