Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W postępowaniu cywilnym spółkę, jak każdą osobę prawną, powinny reprezentować przede wszystkim jej organy (art. 67 § 1 kpc). Pełnomocnikiem procesowym spółki (a więc osobą umocowaną do działania za spółkę w procesie) może być:
- adwokat lub radca prawny,
- rzecznik patentowy - w sprawach własności przemysłowej,
- osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia,
- współuczestnik sporu.
Pełnomocnikiem osoby prawnej może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego - w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi - adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot.
Na podstawie przepisów prawa materialnego o prokurze (art. 109 [1] kodeksu cywilnego) prokura stanowi umocowanie do dokonywania czynności sądowych i pozasądowych przedsiębiorcy podlegającego wpisowi do KRS. Tym samym prokurent ustanowiony w spółce jest uprawniony do podejmowania działań w imieniu pozwanej spółki. Jeśli ustanowiona została prokura łączna wówczas reprezentacja czynna (a więc podejmowanie czynności procesowych) powinna być dokonywana przez obu umocowanych.
Sam fakt pozostawania wspólnikiem spółki z o.o. nie legitymuje wspólnika do występowania w imieniu spółki w sądzie. Podobnie, sam fakt udzielenia wspólnikowi określonego rodzaju pełnomocnictwa (np. pełnomocnictwa rodzajowego) nie da temu wspólnikowi prawa do reprezentowania spółki. Jeśli wspólnik kwalifikuje się do jednej z wymienionych powyżej grup wówczas będzie mógł działać za spółkę w procesie.