Rezygnacja Rady Nadzorczej spółdzielni
Pytanie:
"Członkowie Rady Nadzorczej spółdzielni (działający społecznie) zrezygnowali ze swoich funkcji. Do kiedy zatem mają obowiązek pełnić swoje obowiązki: do dnia rezygnacji, czy też do czasu wyboru przez walne zgromadzenie nowej rady nadzorczej? Czy rezygnacja członków powoduje konieczność formalnego ich odwołania większością 2/3 głosów tak jak jest to uregulowane w przepisach prawa spółdzielczego? Statut nie zawiera odmiennych uregulowań od tych przyjętych w prawie spółdzielczym."
Odpowiedź prawnika: Rezygnacja Rady Nadzorczej spółdzielni
Zasady i tryb wyboru oraz odwoływania członków organów spółdzielni powinny być określone w statucie spółdzielni. Statut powinien więc określać - między innymi - czy członkowie rady nadzorczej mają obowiązek pełnić funkcję do czasu wyboru nowej rady. Jeżeli statut nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, to nie można też przyjąć takiego obowiązku przedłużonego wykonywania zadań po stronie członków rady nadzorczej. Członkowie rady nadzorczej pełnią więc funkcję do dnia rezygnacji. Co do sposobu wygaśnięcia mandatu, to wydaje się, że może to nastąpić nie tylko na podstawie odwołania członków rady nadzorczej większością 2/3 głosów, lecz także na podstawie rezygnacji z funkcji złożonych przez te osoby; nawet jeśli statut wyraźnie nie przewiduje możliwości rezygnacji. Rezygnacja z funkcji jest samoistną podstawą wygaśnięcia mandatu, dlatego podjęcie uchwały odwołującej członka rady nie jest konieczne. Co więcej ewentualne podjęcie takiej uchwały już po złożeniu rezygnacji przez przez członka rady nie ma znaczenia prawnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?