Rezygnacja z funkcji członka zarządu
Pytanie:
"Jeżeli 20 października 2004 r. zrezygnowałem z funkcji członka zarządu i wiceprezesa (napisałem rezygnację pisemną, którą przedłożyłem drugiemu z udziałowców w spółce - ja miałem 20%, on 80% udziałów). W firmie byłem udziałowcem do 4 lutego 2005 r., to czy muszę podpisywać bilans za rok 2004. Proszę o podanie podstawy prawnej."
Odpowiedź prawnika: Rezygnacja z funkcji członka zarządu
Mandat członka zarządu w tym funkcji wiceprezesa wygasa między innymi w razie zgłoszenia rezygnacji. Pozostawanie członkiem zarządu jest niezależne od statusu udziałowca w spółce. Odwołany członek zarządu jest uprawniony i obowiązany do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu, oraz do udziału w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdania, o rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, chyba że akt odwołania stanowi inaczej. Ustawodawca przewidział taki obowiązek, a zarazem uprawnienie dla odwołanego członka zarządu. W doktrynie dominuje jednak pogląd, że regulację tą zawartą w art. 203 paragraf 3 kodeksu spółek handlowych należy też odnosić do rezygnacji z funkcji członka zarządu.
Kodeks spółek handlowych w art. 231 paragraf 2 pkt 3 stanowi o udzieleniu absolutorium wszystkim członkom (też tym, którzy ich już nie pełnią) za wykonanie przez nich obowiązków w danym roku obrotowym. Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie. Żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.
Bilans jest sporządzany przez aktualny zarząd. Jeśli Pan jako wspólnik nie akceptuje tego bilansu może Pan nie głosować za nim. Na uwagę zasługuje fakt, że w sprawach rozpatrzenia sprawozdania oraz absolutorium nie przeprowadza się głosowania pisemnego. Uchwały zgromadzenia wspólników powinny być wpisane do księgi protokołów i podpisane przez obecnych lub co najmniej przez przewodniczącego i osobę sporządzającą protokół. Zaznaczyć należy, że głos wspólnika z 80% udziałem przesądzi o losie uchwały. Dzieje się tak dlatego, że uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy niniejszego działu lub umowa spółki nie stanowią inaczej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?