Roszczenia posiadającego służebność mieszkania

Pytanie:

"W chwili obecnej jestem w trakcie podziału majątku, jestem po rozwodzie, mam zniesioną ustawową wspólność małżeńską z dniem 01-01-1999 roku. Razem z byłą żoną jesteśmy współwłaścicielami posesji, "zakupiliśmy" ją od moich rodziców, miała to być darowizna (rodzice nie dostali żadnych pieniędzy) jednak, aby wykazać udział własny przy ubieganiu się o kredyt budowlany został sporządzony akt sprzedaży u notariusza. Na terenie działki znajdują się dwa budynki mieszkalne: stary budynek, w którym mieszkają moi rodzice, posiadają ustanowioną nieodpłatnie dożywotnią służebność osobistą mieszkania-korzystanie na zasadzie wyłączności z całego domu (sporządzony akt notarialny), nowy budynek, który został wybudowany w trakcie małżeństwa, obecnie mieszka w nim była żona. Wszelkie remonty i konserwacje starego budynku, (instalacja przyłącza gazowego, instalacja centralnego ogrzewania, remont dachu z kryciem nową blachą, nowe ogrodzenie na granicy z sąsiadem), finansowali moi rodzice, a ja wykonywałem niektóre z tych remontów. Moje pytania brzmią: czy rodzice przy podziale majątku pomiędzy mną, a byłą żoną mogą dochodzić uwzględnienia kosztów jakie ponieśli w związku z utrzymaniem, lub podniesieniem wartości starego domu? Czy ewentualnie mogą zrobić darowiznę tych kosztów wyłącznie na mnie? Czy przy wykonalności mogą to zrobić zarówno z kosztami poniesionymi w okresie kiedy miałem już zniesioną wspólność majątkową, jak i z tymi z okresu wspólności majątkowej?"

Odpowiedź prawnika: Roszczenia posiadającego służebność mieszkania

W podziale majątku biorą udział tylko małżonkowie i tylko oni mogą żądać wzajemnych rozliczeń. Zatem, rodzice w sprawie o podział majątku wspólnego nie mogą żądać zwrotu jakichkolwiek nakładów. Wydatki na remont poniesione przez rodziców mogą zostać potraktowane jako darowizna na rzecz obojga małżonków, bądź jako nakłady osób posiadających służebność mieszkania na to mieszkanie.

Jeżeli chodzi o roszczenia osób posiadajÄ…cych sÅ‚użebność mieszkania  w stosunku do wÅ‚aÅ›cicieli to, zgodnie z przepisami kc, do wzajemnych stosunków miÄ™dzy majÄ…cym sÅ‚użebność mieszkania a wÅ‚aÅ›cicielem nieruchomoÅ›ci obciążonej stosuje siÄ™ odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Zgodnie zaÅ› z tymi przepisami, użytkownik może zakÅ‚adać w pomieszczeniach nowe urzÄ…dzenia w takich granicach jak najemca. WÅ‚aÅ›ciciel nie ma obowiÄ…zku czynić nakÅ‚adów na rzecz obciążonÄ… użytkowaniem. Użytkownik zaÅ› obowiÄ…zany jest dokonywać napraw i innych nakÅ‚adów zwiÄ…zanych ze zwykÅ‚ym korzystaniem z rzeczy. O potrzebie innych napraw i nakÅ‚adów powinien niezwÅ‚ocznie zawiadomić wÅ‚aÅ›ciciela i zezwolić mu na dokonanie potrzebnych robót. Jeżeli użytkownik poczyniÅ‚ nakÅ‚ady, do których nie byÅ‚ obowiÄ…zany, stosuje siÄ™ odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Zgodnie z tymi przepisami, z czynnoÅ›ci swych prowadzÄ…cy cudzÄ… sprawÄ™ powinien zÅ‚ożyć rachunek oraz wydać wszystko, co przy prowadzeniu sprawy uzyskaÅ‚ dla osoby, której sprawÄ™ prowadzi. Jeżeli dziaÅ‚aÅ‚ zgodnie ze swoimi obowiÄ…zkami, może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakÅ‚adów wraz z ustawowymi odsetkami oraz zwolnienia od zobowiÄ…zaÅ„, które zaciÄ…gnÄ…Å‚ przy prowadzeniu sprawy.

Jeżeli prowadzÄ…cy cudzÄ… sprawÄ™ dokonaÅ‚ zmian w mieniu osoby, której sprawÄ™ prowadzi, bez wyraźnej potrzeby lub korzyÅ›ci tej osoby albo wbrew wiadomej mu jej woli, obowiÄ…zany jest przywrócić stan poprzedni, a gdyby to nie byÅ‚o możliwe, naprawić szkodÄ™. NakÅ‚ady może zabrać z powrotem, o ile może to uczynić bez uszkodzenia rzeczy.  Potwierdzenie osoby, której sprawa byÅ‚a prowadzona, nadaje prowadzeniu sprawy skutki zlecenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika