Rozdzielność majątkowa a podział majątku
Pytanie:
"Nie jest prowadzona żadna sprawa sądowa, tym bardziej rozwodowa itp., czy w takiej sytuacji sprawa o rozdzielność majątkową, a sprawa o podział majątku to dwie różne sprawy? Czy obie są \"załatwiane\" łącznie w ramach jednego procesu? Chodzi mi o to, co w rzeczywistości oznacza w przełożeniu na codzienność: orzeczenie rozdzielności, gdy wcześniej istniała ustawowa wspólność majątkowa między małżonkami i czy może być tak, że jest orzeczona rozdzielność, a majątek dotychczas wspólny nie jest podzielony?"
Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a podział majątku
Tak, rozdzielność majątkowa i podział majątku to dwie różne rzeczy i istnieje możliwość (bardzo częsta zresztą), iż pomiędzy małżonkami istnieje już rozdzielność majątkowa, a podział nie jest dokonywany. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Z mocy zatem powyższego przepisu kiedy zawarliście Państwo związek małżeński, powstała między Państwem wspólność majątkowa małżeńska (chyba, że jeszcze przed ślubem zawarliście Państwo intercyzę). Z mocy natomiast innego przepisu, konkretnie artykułu 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa”. W tym zakresie prosimy o zapoznanie się z artykułem
Intercyza - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
Bardzo ważne jest to, iż w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (tak artykuł 35 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zatem w czasie trwania wspólności ustawowej niedopuszczalny jest ani umowny, ani sądowy - nawet na zgodny wniosek małżonków - podział majątku wspólnego. Trwała separacja faktyczna także nie daje podstawy do jego przeprowadzenia. Konkretny podział może natomiast już nastąpić, kiedy pomiędzy Państwem istnieć będzie rozdzielność majątkowa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?