Rozdzielność majątkowa a zakup mieszkania

Pytanie klienta:

""Czy jeżeli kupię mieszkanie hipoteczne w czasie trwania związku małżeńskiego (rozdzielność majątkowa) będzie ono stanowiło moją wyłaczną własność? Czy w przypadku rozwodu mój mąż będzie miał jakiekolwiek prawa do przebywania w mieszkaniu?""

Odpowiedź prawnika:

Ustrój rozdzielności majątkowej polega on na tym, że każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy o wyłączeniu wspólności majątkowej, jak i majątek nabyty później. Zarządza i rozporządza swoim majątkiem samodzielnie. Wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przez każde z małżonków po zawarciu umowy wyłączającej wspólność majątkową będą należeć w całości do ich majątków odrębnych. W związku z tym nabyte przez Panią mieszkanie należeć będzie do Pani majątku odrębnego, a więc będzie stanowić wyłączną Pani własność. Sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, pod warunkiem że małżonkowie mają wspólne mieszkanie (chodzi tutaj o wspólność ustawową). Ma to jednak znaczenie tylko w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa. W przypadku istnienia rozdzielności majątkowej w momencie rozwodu Pani mąż nie będzie miał jakiegokolwiek prawa do przebywania w mieszkaniu.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.