Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Pytanie:

Jesteśmy sp. z o.o. i wynajmujemy pomieszczenia na biura. Biura zostały wynajęte na czas określony. Czy zasady wypowiedzenia umowy najmu są takie same jak w przypadku gdy umowa najmu była by na czas nieokreślony?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nie jest możliwe wcześniejsze zakończenie takiej umowy. Zgodnie z orzecznictwem SN w umowie najmu lokalu zawartej na czas oznaczony, strony nie mogą zastrzec możliwości wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem (tak SN w uchwale z dnia 15 lutego 1996 r., III CZP 5/96, OSNC 1996, nr 5, poz. 69). Analogiczne stanowisko co do umowy najmu lokalu zawartej na czas oznaczony zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 3 marca 1997 r., III CZP 3/97, OSNC 1997, nr 6-7, poz. 71 i w orzeczeniu z dnia 17 października 1997 r., I CKN 279/97. Motywy którymi się SN kierował to to, że ,,zamieszczenie w umowie najmu takiego lokalu zawartej na czas oznaczony klauzuli o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania należałoby uznać za sprzeczne tak z ustawą, jak i z istotą samej umowy najmu na czas oznaczony. Klauzula taka uniemożliwiałaby właściwe zakwalifikowanie umowy oraz stwierdzenie, jakie przepisy o najmie miałyby zastosowanie do takiego mieszanego stosunku o wątpliwym charakterze prawnym". Tym samym nie jest możliwe wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu zawartej na czas określony także w przypadku, gdy strony taką możliwość w umowie przewidziały.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Jacek Łazar

2.10.2013 16:3:32

Re: Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

co to za brednie? polecam przeczytać art. 673 § 3 kc

Dorota

30.3.2013 12:32:0

Re: Rozwiązanie umowy najmu na czas określony

Mam pytanie dostałam wypowiedzenie umowy najmu za niepłacenie czynszu mam 2 dzieci che zapłacić jeżeli dostane kredyt lub zamianę z kimś co się zgodzi na zapłacenie zaległości czy jest to jeszcze możliwe proszę o poradę na mejla dziekuje

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: