Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny
Pytanie:
"Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę zawartą na okres próbny (1 miesiąc) na mocy porozumienia stron na własną prośbę? Czy rozwiązując umowę o pracę na okres próbny z zachowaniem okresu wypowiedzenia pracownik powinien podać przyczynę wypowiedzenia?"
Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny
Jeżeli chodzi o możliwość rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, to jest to możliwe zawsze, a niezbędnym jedynym warunkiem jest zgoda obydwu stron. Porozumienie to nic innego jak kompromis, który pozwala dowolnie zakończyć stosunek pracy. Rozwiązanie umowy o pracę może zostać zastosowane do każdego rodzaju umowy o pracę, w tym także tej zawartej na okres próbny.
Jeżeli chodzi natomiast o rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny zawartej na miesiąc za wypowiedzeniem, to w takim wypadku obowiązuje obie strony jednotygodniowy okres wypowiedzenia. Wynika to z treści artykułu 34 kodeksu pracy, który stanowi, iż okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
-
3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
-
1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
-
2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy, również oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przykładowy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika znajduje się na stronach naszego serwisu Rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę za wypowiedzeniem
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?