Czy pracodawca może wyciągnąć jakieś skutki z rozwiązania umowy zlecenie bez wykonania tego, do czego się zobowiązałem lub przed terminem jej wygaśnięcia?

Pytanie:

Postanowiłem zatrudnić się jako rachmistrz spisowy, odbyłem już kurs i jutro mam podpisać umowę. Z tego co się dowiadywałem ma być to umowa zlecenie. Czy taką umowę można rozwiązać w każdej chwili? Jeśli tak to czy pracodawca może wyciągnąć jakieś skutki z rozwiązania jej bez wykonania tego, do czego się zobowiązałem lub przed terminem jej wygaśnięcia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W umowie zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Zobowiązanie biorącego zlecenie polega na świadczeniu określonych czynności prawnych, i to w sposób pozwalający mu na samodzielne organizowanie odpowiednich działań. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie odpowiada za szkodę. Podkreślić przy tym należy, iż nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Magda

11.4.2015 9:39:28

Re: Rozwiązanie umowy zlecenia

no niewim czy te umowy smieciowe sa ok dla pracownika przedstwilam swojemu kierownikowi ze ide do szpitala na operacje z data na pisnie z kliniki a po powrocie z niego dowiaduje sie ze juz nie pracuje na jakiej podstawie ze jest kierownikiem i nie musi mnie powiadamiac irozwiazuje umowe ze mna tylko dlatego ze mam skierowanie do szpitala i kolezanka po zlamaniu nogi miesiac czasu na zwolnieniu mogla wrocic do pracy cos jest w tych przepisach nie tal pracownik jak sam wypowiada umowe ma powiadamiac pracodawce i pracodawca nie to raczej wyrazajmy nie umowy smieciowe ale pracownik trakatowany jak smiec


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: