Sądowe stwierdzenie śmierci osoby
Pytanie:
"W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, sąd wezwał do podania imion i nazwisk oraz miejsc zamieszkania następców prawnych spadkobierczyni oraz złożenie odpisów aktu zgonu w przypadku, gdy któryś z nich nie żyje. Jak uzyskać akt zgony osoby, o której nie wiemy gdzie umarła, ale wiemy, że nie żyje? Czy ta okoliczność może być potwierdzona zeznaniami świadków, czy konieczny jest odpis aktu zgonu?"
Odpowiedź prawnika: Sądowe stwierdzenie śmierci osoby
Zgodnie z prawem o aktach stanu cywilnego zgon osoby rejestruje się w urzędzie stanu cywilnego miejsca takiego zdarzenia. W razie stwierdzenia zgonu lub uznania za zmarłego w postępowaniu sądowym (gdy np. nie sporządzono aktu zgonu) albo w razie zgonu osoby na polskim statku morskim lub powietrznym, zgonu żołnierza w czynnej służbie wojskowej i innej osoby przydzielonej do jednostki wojskowej, poległych lub zmarłych w związku z działaniami wojennymi - zgon rejestruje się w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.
Odtworzenia aktu zgonu, które nastąpiły za granicą, dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Odpisy oraz zaświadczenia wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego. Odpisy aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku mogą być również wydane na wniosek osób, które wykażą w tym interes prawny, oraz na wniosek organizacji społecznej, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi takiej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. Zaświadczenie o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego może być także wydane na wniosek innych zainteresowanych osób.
Fakt zgonu określonej osoby może być udowodniony w postępowaniu o stwierdzeniu zgonu lub uznaniu za zmarłego. Do zgłoszenia wniosku o uznanie za zmarłego uprawniony jest każdy zainteresowany. Postępowanie o stwierdzenie zgonu dotyczy osoby, której śmierć mimo niesporządzenia aktu zgonu jest niewątpliwa. Wniosek o stwierdzenie zgonu może być zgłoszony w każdym czasie. W obu tych postępowaniach może być wykazana śmierć konkretnej osoby poprzez wykazanie tego faktu przez świadków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?