Samochód jako wkład do spółki

Pytanie:

"Wspólnik wnosi do sp z o.o. aport w postaci swojego samochodu. Co powinno się w takim przypadku zrobić, aby było wszystko zgodne z Kodeksem spółek handlowych? Z tego co wiem na razie to powinno się ten samochód przerejestrować na sp z o.o. "

Odpowiedź prawnika: Samochód jako wkład do spółki

Zgodnie z art. 158 kodeksu spółek handlowych, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać:

  • przedmiot tego wkładu,
  • osobę wspólnika wnoszącego aport,
  • liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Zgodnie z dyspozycją § 3 powołanego na wstępie artykułu przedmiot wkładu pozostaje do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki.

Z przepisów kodeksu spółek handlowych należy wyciągnąć wniosek, iż wkłady muszą być wniesione skutecznie - w całości i bezwarunkowo na rzecz spółki, przed zgłoszeniem jej do rejestru.

Z momentem podpisania umowy spółki powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą należy uznać za tzw. ułomną osobą prawną i która może nabywać prawo własności. Zgodnie z koncepcją przyjętą w polskim porządku prawnym umowy zobowiązujące do przeniesienia własności rzeczy odnoszą skutek także rozporządzający, chyba ze skutek ten będzie wyraźnie wyłączony w umowie. W związku z tym umowa, w której wspólnik zobowiąże się do przeniesienia własności samochodu, przenosi tę własność na spółkę z chwilą zawarcia umowy. Takie zobowiązanie do przeniesienia własności samochodu na spółkę może być sformułowane w umowie spółki jako zobowiązanie do wniesienia wkładu.

Jednakże, jak wynika z art. 158 § 3 ksh, dla skutecznego wniesienia wkładu konieczne jest także przeniesienie posiadania samoistnego na spółkę. Przedmiot wkładu ma bowiem pozostawać do dyspozycji organu zarządzającego spółki. Za dopuszczalne przyjmuje się jednak to, by zarząd zezwolił na pozostawienie przez jakiś czas samochodu u wspólnika lub innej osoby. Wiąże się to na ogół z kwestiami organizacyjnymi.

Przerejestrowanie samochodu na spółkę jest w zasadzie tylko konsekwencją faktu, iż staje się ona właścicielem pojazdu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika