Samochód - wyłączna własność jednego małżonka
Pytanie:
"Czy osoba pozostająca w związku małżeńskim, bez rozdzielności majątkowej, może zakupić samochód dostawczy tak, aby małżonek nie miał praw do tego pojazdu? Żona prowadzi działalność handlową (sklep spożywczy) i samochód jest potrzebny do prowadzenia tej działalności. Jak wyłączyć męża z własności majątkowej do tego pojazdu?"
Odpowiedź prawnika: Samochód - wyłączna własność jednego małżonka
Taka możliwość istnieje. Można tego dokonać kupując samochód za środki pochodzące z odrębnego majątku. Odrębnym majątkiem jest np. spadek, darowizna, przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa. Jeśli zatem dojdzie do zakupu samochodu za te środki finansowe, to zakupiony samochód wejdzie do majątku odrębnego małżonka. Pamiętać należy, że odrębny majątek każdego z małżonków stanowią przedmioty majątkowe służące do wykonywania zawodu, jeżeli zostały nabyte ze środków należących do odrębnego majątku małżonka wykonywającego ten zawód. Kodeks rodzinny uregulowanie takie wyłączył odnośnie przedmiotów służących do prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz przedsiębiorstwa. Samochód taki zatem będzie należał do majątku wspólnego, mimo zakupu go za środki lub przedmioty należące do majątku odrębnego. Zasada surrogacji została tu wyłączona.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?