Samochód-zakończenie działalności gospodarczej

Pytanie:

"Co należy zrobić z samochodem zakupionym „na firmę” w przypadku, gdy te firmę się zamyka (dzialalność gospodarcza)? Na kogo i w jaki sposób można go przepisać? Czy można go sprzedać i co się wtedy dzieje z ceną sprzedaży?"

Odpowiedź prawnika: Samochód-zakończenie działalności gospodarczej

Odpowiedź na powyższą pytanie podzielić należy na część dotyczącą skutków w podatku VAT oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przed przystąpieniem do odpowiedzi wskazać jednak należy, że żadne przepisy nie wykluczają możliwości sprzedaży samochodu zakupionego „na firmę”. Sprzedaż takiego samochodu nie różni się niczym od każdej innej sprzedaży (z zastrzeżeniem ewentualnych szczególnych skutków podatkowych takiej sprzedaży). Odnośnie skutków VAT wskazać należy, iż jednym z obowiązków każdego podatnika VAT (z wyjątkiem podatników zwolnionych podmiotowo od podatku oraz wykonujących czynności wyłącznie zwolnione od podatku) jest sporządzenie tzw. remanentu likwidacyjnego. W remanencie tym podatnik wykazuje wszystkie posiadane przez siebie na moment zakończenia działalności towary (w tym środki trwałe) i opodatkowuje je. Zasady sporządzenia remanentu reguluje art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Sporządzenie takiego remanentu (i uiszczenie należnego podatku) powoduje wyłączenie towarów objętych remanentem z systemu VAT. Oznacza to, że sprzedaż samochodu „na firmę” objętego remanentem po jego dokonaniu będzie traktowana jako działanie niepodatnika (w szczególności umowa sprzedaży takiego samochodu podlegać będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych). Inaczej sprawa wygląda na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. W tym wypadku remanent również jest sporządzany, ale nie są nim obejmowane środki trwałe. Jednocześnie sprzedaży towarów nieobjętych remanentem po zakończniu działalności oznacza dla podatnika powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej (nie ma znaczenia, że podatnik już tej działalności nie prowadzi).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika