Skarga do WSA na postępowanie skargowe

Pytanie:

"Przed rokiem złożyłem skargę do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na działanie Powiatowego INB. Skarga została przekazana do rozpatrzenia przez skarżonego PINB i uznana za bezzasadną. Kwestii merytorycznych ani przedstawionych dowodów nie rozpatrywano. Mimo moich wezwań WINB nie zakończył postępowania i nie poinformował mnie o sposobie załatwienia sprawy uznając za wystarczające przesłanie mi kopii pisma PINB, w którym skargę uznano za bezzasadną. Zrobiłem błąd, pisząc skargę na działanie WINB do GUNB, bo chyba powinienem skargę tę skierować do Wojewody. Wprawdzie GUNB przesłał skargę do Wojewody, ale ten również sprawy nie rozpatrzył co do istoty, a jedynie odpowiedział GUNB, że moja skarga została już załatwiona (nie informując, w jaki sposób). W postępowaniu skargowym nie wydawano żadnych postanowień ani decyzji, a tylko wysyłano do mnie pisma z ogólnymi stwierdzeniami na temat właściwości organów, zakresu kompetencji itp., nie odnosząc się w ogóle do istoty skargi na PINB, który sfałszował wynik kontroli. W międzyczasie zdobyłem oficjalne potwierdzenie moich zarzutów o sfałszowanie wyników kontroli przez prowadzący skargę w odrębnej (chociaż związanej przedmiotem inwestycji) sprawie organ nadzoru geodezyjno-kartograficznego. Składam więc ponownie skargę do WINB na PINB, wskazując dowód nieprawidłowości. Ponieważ sprawa trwa o dawna, spodziewam się, że zarówno WINB jak i Wojewoda podtrzymają swoje stanowisko i otrzymam kolejne pismo na jakiś temat "o chmurach kłębiastych", które nie będzie ani postanowieniem ani decyzją. Teoretycznie do sądu administracyjnego można skarżyć nie tylko decyzję, ale również "działanie", jednak do tej pory, gdy skarżyłem jakąś decyzję, sprawę wygrywałem, a gdy skarżyłem działanie lub zaniechanie, żądano ode mnie wskazania konkretnego postanowienia lub decyzji i skargę oddalano. Tymczasem w opisywanych postępowaniach nie wydano żadnego rozstrzygnięcia i to właśnie jest przedmiotem skargi. Czy wynik postępowania skargowego, które nie zostało zakończone zgodnie z przepisami KPA i Regulaminem Wojewódzkiego Inspektoratu NB można zaskarżyć do WSA, o ile w jego toku nie wydano postanowienia lub decyzji? Czy pismo urzędowe, które nie jest nazwane postanowieniem lub decyzją, ale które zawiera stanowisko urzędu wskazujące na nie wypełnienie obowiązku wynikającego właściwości tego urzędu może być przedmiotem skargi sądowoadministracyjnej?"

Odpowiedź prawnika: Skarga do WSA na postępowanie skargowe

Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Właściwość organu, do którego jest składana skarga zależy od tego, czy w danej sprawie toczy się lub toczyło postępowanie administracyjne i na jakim etapie się ono znajduje, czy też takie postępowanie się nie toczyło. Ponadto, organ właściwy do rozpatrzenia skargi może ją przekazać do załatwienia organowi niższego stopnia, o ile skarga nie zawiera zarzutów dotyczących działalności tego organu.

W postępowaniu skargowym nie wydaje się decyzji, czy też postanowienia, lecz jedynie zawiadamia skarżącego o sposobie załatwienia skargi. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w literaturze przedmiotu, zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi jest czynnością materialno-techniczną. Zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi powinno zawierać: oznaczenie organu, od którego pochodzi, wskazanie, w jaki sposób skarga została załatwiona, oraz podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego osoby upoważnionej do załatwienia skargi. Zawiadomienie o odmownym załatwianiu skargi powinno zawierać ponadto uzasadnienie faktyczne i prawne.  

To, jakie czynności podlegają zaskarżeniu opisuje artykuł: W którym sądzie należy wszcząć postępowanie sądowoadministracyjne? Jedną z kategorii podlegających skardze są: „inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa”. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w literaturze przedmiotu, do kategorii tej nie wchodzą jednak czynności podejmowane w trybie postępowania skargowego uregulowanego w dziale VIII kpa - Skargi i wnioski (podobnie również postanowienie NSA z 9 września 1999 r., sygn. akt III SAB 7/99, zgodnie z którym ocena prawidłowości prowadzenia postępowania skargowego w trybie przepisów działu VIII kpa nie podlega kognicji Naczelnego Sądu Administracyjnego). Zatem, jeżeli strona nie jest zadowolona ze sposobu załatwienia skargi, pozostaje ponowne jej wniesienie do organu. Pamiętać należy jednak, że w przypadku gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, uznana została za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności - organ właściwy do jej rozpatrzenia może, w odpowiedzi na tę skargę, podtrzymać swoje poprzednie stanowisko.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika