Skierowanie na ponowny egzamin
Pytanie:
"W ciągu roku uzbierałem 26 punktów za wykroczenia. Były to 4 mandaty za prędkość. Zostały mi wstrzymane uprawnienia do kierowania pojazdem. Jednak, że na egzamin trzeba długo czekać, a ja mogę przez to stracić pracę, napisałem podanie do starosty o uchylenie tej decyzji bez zdawania egzaminu. Opisałem, że mam trudną sytuacje: na utrzymaniu dziecko ośmioletnie i żona w ciąży, a jestem jedynym żywicielem rodziny oraz że pracuje w charakterze przedstawiciela handlowego. Czy starosta ma uprawnienia, żeby w nagłych wypadkach cofnąć takie skierowanie na powtórny egzamin?"
Odpowiedź prawnika: Skierowanie na ponowny egzamin
W przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego policjant ma obowiązek zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem. Decyzję o zatrzymaniu w tym przypadku prawa jazdy podejmuje starosta. Jego zwrot następuje dopiero po ustaniu przyczyny zatrzymania (art. 138 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym) – czyli po kontrolnym sprawdzeniu kwalifikacji. Dostanie więc Pan skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Sądy administracyjne stoją na stanowisku, że starosta z uwagi na brak wyraźnego upoważnienia w przepisach nie może określić terminu, do którego kierowca ma się poddać kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji (przykładowo wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 lutego 2010 r., sygn. II SA/Ke 717/2009; wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2009 r., sygn. I OSK 1217/2008; wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Gd 27/2008).
Niepoddanie się sprawdzeniu kwalifikacji w wyznaczonym terminie spowoduje wydanie decyzji o cofnięciu prawa jazdy (art. 140 ust. 1 pkt. 4 lit. a Prawa o ruchu drogowym). Powołany przepis także nie określa daty sprawdzenia kwalifikacji kierowcy, a tym samym nie precyzuje, po jakim czasie od skierowania na egzamin starosta może zastosować powyższą sankcję. Oznacza to, że organ każdorazowo ocenia kiedy w okolicznościach konkretnej sprawy można mówić o niewykonaniu przedmiotowego obowiązku, a w konsekwencji kiedy zostaną spełnione przesłanki do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami (wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Po 24/2008). Decyzja o cofnięciu prawa jazdy jest wydawana na czas nieokreślony, a jej postanowienia zostaną zmienione poprzez wydanie nowej decyzji o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami po ustaniu przyczyn, które spowodowały cofnięcie prawa jazdy.
Przepisy nie przewidują cofnięcia przez starostę skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. Taka decyzja byłaby niezgodna z prawem. Musi Pan ponownie przystąpić do egzaminu niezależnie od swojej sytuacji osobistej, aby odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?