Sklep monopolowy w lokalu spółdzielni mieszkaniowe

Pytanie:

"Na parterze bloku, w którym mieszkam, powstaje całodobowy sklep monopolowy. Chciałabym zapytać o zasady wydawania koncesji na taki sklep. Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek poinformować o tym mieszkańców i zapytać ich o zgodę? Druga część mojego pytania dotyczy zasad lokalizacji sklepu monopolowego w odniesieniu do szkoły (chodzi o prywatną szkołę języków obcych, która znajduje się w klatce obok). "

Odpowiedź prawnika: Sklep monopolowy w lokalu spółdzielni mieszkaniowe

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Wniosek o wydanie zezwolenia składa osoba zamierzająca podjąć taką działalność. Do wniosku o wydanie zezwolenia należy m.in. pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. W opisanym więc przypadku konieczne będzie uzyskanie takiej zgody i dołączenie jej do wniosku. Co do zgody spółdzielni na prowadzenie tego typu działalności, w związku z faktem, że istnieje domniemanie kompetencji zarządu w sprawach niezastrzeżonych dla innych organów spółdzielni, zgodę na podjęcie takiej działalności winien wydać zarząd, informując o tym mieszkańców. Jeśli zaś chodzi o usytuowanie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, to leży to w kompetencji rady gminy, która ustala rozmieszczenie punktów sprzedaży i podawania alkoholu w drodze uchwały. W uchwale takiej zatem należy szukać reguł dotyczących zasad usytuowania punktów sprzedaży alkoholu w pobliżu szkół.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika