Skuteczność zmiany firmy spółki

Pytanie:

"Wspólnicy postanowili dokonać zmiany nazwy spółki komandytowej. Od kiedy ta zmiana następuje, czy z chwilą spisania aktu notarialnego o zmianie umowy czy z chwilą wpisania nowej nazwy do rejestru KRS? Inaczej mówiąc od kiedy spółka powinna zacząć stosować nową nazwę w swojej dokumentacji?"

Odpowiedź prawnika: Skuteczność zmiany firmy spółki

Przepisy prawa nie regulują wprost sytuacji o której mowa w pytaniu. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym nie jest czynnością o charakterze konstytutywnym. Zadaniem tego wpisu jest przed wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa obrotu prawnego. Z tego względu brak dokonania wpisu w KRS nie skutkuje nieważnością czynności, lecz powoduje skutki przede wszystkim o charakterze ekonomicznym np. nałożenie kary, ochrona kontrahentów działających w zaufaniu do rejestru, niemożność powoływania się na dane nie wpisane w tym rejestrze.

Mając na względzie takie ukształtowanie sankcji, doszliśmy do wniosku, iż zmiana firmy spółki będzie skuteczna z chwilą dokonania zmian w umowie spółki, a nie z chwilą wpisu tej zmiany w rejestrze sądowym. Wniosek uzasadnia dodatkowo fakt, że zmiana firmy nie skutkuje zmianą numeru pod którym spółka jest zarejestrowania. Podanie zatem nowej firmy i numeru z KRS, powinno w sposób dostateczny chronić kontrahentów w obrocie gospodarczym.Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika