Skutki drugiej licytacji nieruchomości

Pytanie:

"Dostaliśmy pismo od komornika w prowadzonej na nasz wniosek sprawie egzekucyjnej z informacją, że I licytacja nieruchomości nie doszła do skutku z powodu braku licytantów i że komornik wyznaczy drugi termin licytacji na wyraźny wniosek wierzyciela. Czy jeśli nie wystąpimy z takim wnioskiem - i nie dojdzie do drugiej licytacji, to komornik umorzy postępowanie? Czy komornik umorzy tę egzekucję i uzna, iż egzekucja jest bezskuteczna??"

Odpowiedź prawnika: Skutki drugiej licytacji nieruchomości

W opisanej sprawie organ egzekucyjny zastosował w praktyce przepis art. 983 kodeksu postępowania cywilnego. Wedle jego treści, jeżeli nikt nie zgłosił wniosku o przejęcie nieruchomości w myśl art. 982 kpc albo przedmiot egzekucji nie jest nieruchomością rolną, komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość. Brak stosownego wniosku wierzyciela będzie oznaczał, iż komornik nie będzie miał obowiązku wyznaczenia z własnej inicjatywy terminu drugiej licytacji nieruchomości - wówczas, w braku innego majątku dłużnika, z którego mógłby się zaspokoić wierzyciel, zaistnieją przesłanki do umorzenia postępowania egzekucyjnego ze względu na bezskuteczność egzekucji. W sytuacji jednak, gdy wierzyciel złoży wniosek o przeprowadzenie drugiej licytacji nieruchomości, a okaże się, że również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, wierzyciel będzie uprawniony do przejęcia nieruchomości na własność po cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, stosuje się art. 982 kpc z wynikającą z niniejszego przepisu zmianą co do ceny przejęcia (3/4 sumy oszacowania). Mówi o tym art. 984 kpc. Wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia. Jeżeli kilku wierzycieli składa wniosek o przejęcie, pierwszeństwo przysługuje temu, kto zaofiarował cenę wyższą, a przy równych cenach - temu, czyja należność jest większa.

Ponowny wniosek wierzyciela o przeprowadzenie drugiej licytacji nieruchomości jest zatem raczej dla nich korzystny. Po pierwsze, wniosek taki umożliwi przeprowadzenie licytacji, na skutek której nieruchomość może być nabyta. W razie jednak, gdyby ponownie nikt się na licytację nie stawił, wierzyciel może wystąpić o przejęcie tej nieruchomości na własność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika