Skutki ubezwłasnowolnienia częściowego

Pytanie klienta:

""Jakie skutki wywołuje ubezwłasnowolnienie częściowe?""

Odpowiedź prawnika:

Co do konsekwencji, jakie niesie za sobą ubezwłasnowolnienie częściowe to wskazać należy, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Dodatkowo:

Art. 18. § 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

§ 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

§ 3. Strona, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

Przedstawicielem ustawowym osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych, a więc także ubezwłasnowolnionej częściowo, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Jej przedstawicielem jest ustanowiony przez sąd kurator.