Skutki zakończenia postępowania upadłościowego

Pytanie klienta:

""Jeśli sąd wydał postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego w stosunku do naszego wierzyciela ( firmy), a środki pieniężne uzyskane z likwidacji majątku pozwoliły na zaspokojenie wierzytelności z kategorii III, a wierzytelność naszej firmy została zaliczona do kategorii VI - to nie ma już żadnych możliwości odzyskania tej wierzytelności? Czy zakończenie postępowania upadłościowego wobec spółki skutkuje jej wykreśleniem z rejestru?""

Odpowiedź prawnika:

 Jeżeli suma przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności, należności dalszej kategorii zaspokaja się dopiero po zaspokojeniu w całości należności poprzedzającej kategorii.

Jeżeli jednak suma przeznaczona do podziału nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności tej samej kategorii, należności te zaspokaja się stosunkowo do wysokości każdej z nich.

Ogłoszenie upadłości stanowi przyczynę rozwiązania spółki. Rozwiązanie spółki następuje po ukończeniu postępowania upadłościowego, z chwilą wykreślenia z rejestru. Wniosek o wykreślenie z rejestru składa syndyk. Spółka nie ulega rozwiązaniu w przypadku, gdy postępowanie kończy się układem lub zostaje z innych przyczyn uchylone lub umorzone.

Jeżeli zatem wierzyciele nie zostali zaspokojeni w trakcie trwania postępowania, nie zostaną oni zaspokojeni z majątku spółki.

Jeżeli upadłą jest spółka osobowa lub osoba fizyczna, można dochodzić swoich roszczeń od wspólników tej spółki lub od tej osoby fizycznej. 

W niektórych sytuacjach odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą członkowie zarządu. Szersza informacja na ten ten temat znajduje się w artykule: Odpowiedzialność materialna członków zarządu spółek prawa handlowego