Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 820 kodeksu postępowania cywilnego organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek wierzyciela. Z brzmienia tego przepisu wynika, że jeśli wierzyciel złoży stosowny wniosek, to organ prowadzący egzekucję ma obowiązek go uwzględnić. Wyjątek od tej reguły ustalił Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 22 października 2004 r. (sygn. II CK 96/2004), który stwierdził, że „Po wydaniu postanowienia o udzieleniu przybicia (art. 987 i 988 kpc) wniosek wierzyciela o zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie może być uwzględniony". W uzasadnieniu sąd zaznaczył, że wniosek o zawieszenie postępowania zgłoszony przez wierzyciela nie może być przez niego skutecznie zgłoszony w każdym etapie postępowania egzekucyjnego bez względu na stan zaawansowania tego postępowania. Sędziowie uznali, że zamknięcie przetargu (a po nim wydaje się postanowienie o udzieleniu przybicia) ma istotne znaczenie w zakresie określenia sytuacji prawnej egzekwującego wierzyciela. Stąd jeśli po zamknięciu przetargu zostało wydane odpowiednie postanowienie o udzieleniu przybicia na rzecz określonych licytantów, to wniosek wierzyciela o zawieszenie postępowania nie może być uwzględniony bez względu na przyczynę złożenia wniosku.
Złożony przez Pana wniosek o zawieszenie egzekucji jest więc bezskuteczny. Postępowanie będzie się dalej toczyło według reguł określonych w kodeksie postępowania cywilnego. Nie będzie możliwe wznowienie postępowania egzekucyjnego, bowiem nie zostanie ono zawieszone.
Jeśli chodzi o kwestię Pana udziału przy podziale sumy uzyskanej z egzekucji to reguluje ją art. 1036 kpc. Przepis ten wymienia krąg osób, które uczestniczą w podziale sumy uzyskanej przez egzekucję z nieruchomości. Będą nimi:
-
wierzyciel egzekwujący (ten, z którego wniosku była wszczęta egzekucja) - nie musi on zgłaszać swoich wierzytelności (przyp. red.)
-
wierzyciele składający tytuł wykonawczy z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty
-
wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa, jeżeli zgłosili się najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości
-
osoby, które przed zajęciem nieruchomości nabyły na niej prawa stwierdzone w opisie i oszacowaniu lub zgłoszone i udowodnione najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu
-
pracownicy co do stwierdzonych dokumentem należności za pracę, jeżeli zgłosili swe roszczenia przed sporządzeniem planu podziału
Zatem będzie Pan uczestniczył w podziale sumy uzyskanej z egzekucji niejako „z urzędu", a fakt składania wniosku o zawieszenie postępowania nie będzie miał żadnego znaczenia dla tej kwestii.