Poszerzenie drogi koniecznej
Pytanie:
"Droga konieczna ma 240 cm, a wg mapy katastralnej z 1931 r. powinna mieć 3 m. Służebność drogi koniecznej została wpisana w hipotekę w 1931 roku prawdopodobnie na mocy umowy sprzedaży a nie na mocy decyzji sądu. Dzisiaj warunki zewnętrzne zmieniły się i istnieje możliwość innego dojazdu do działki władnącej. Niestety dojazd ten nie jest bezpośredni, gdyż od drogi gminnej działkę oddziela 4-5 m pas zieleni będący własnością Skarbu Państwa. Czy ustne żądanie właściciela działki władnącej obliguje mnie do poszerzenia drogi koniecznej, czy też mogę domagać się nakazu sądowego w formie pisemnej? Czy sposób powstania służebności (wyrok sądu, umowa sprzedaży) ma znaczenie w procesie o zniesienie służebności?"
Odpowiedź prawnika: Poszerzenie drogi koniecznej
Skoro szlak drożny ustanowiony mocą umowy ma szerokość 3 metrów, to zasadniczo właściciel nieruchomości obciążonej ma obowiązek udostępnić pas drogi w pełnym zakresie. Jeśli tego nie zrobi, właściciel nieruchomości władnącej może wystąpić przeciwko niemu na drogę postępowania sądowego. Do posiadania służebności stosuje się odpowiednio przepisy o posiadaniu rzeczy. Skoro tak, to właściciel nieruchomości władnącej może wystąpić przeciwko właścicielowi nieruchomości obciążonej z powództwem posesoryjnym, żądając w nim zaniechania naruszania służebności. W opisywanym przypadku naruszanie polega na nieudostępnieniu całości pasa drogi koniecznej przez właściciela nieruchomości obciążonej.
Jeżeli wykonywanie służebności drogi koniecznej stało się dla właściciela nieruchomości obciążonej szczególnie uciążliwe, to ma on dwie możliwości. Po pierwsze, może on domagać się zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności. Jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba ze żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej. Po drugie, właściciel nieruchomości obciążonej może wystąpić o zniesienie służebności drogi koniecznej za wynagrodzeniem bądź bez wynagrodzenia. Właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Właściciel nieruchomości obciążonej może również żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia, jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie.
W celu realizacji powyższych żądań właściciel nieruchomości obciążonej powinien wystąpić do sądu rejonowego – wydziału cywilnego z pozwem o zmianę bądź zniesienie służebności drogi koniecznej. W postępowaniu o zniesienie służebności nie ma znaczenia sposób jej powstania, a więc to, czy źródłem jej istnienia jest umowa czy postanowienie sądu.
Wskazane w pytaniu okoliczności nie uzasadniają ani zmiany treści służebności drogi koniecznej ani tym bardziej jej zniesienia. Warto podkreślić, że zniesienie służebności drogi koniecznej nie jest uzasadnione w sytuacji, gdy istnieje wprawdzie inny dojazd do nieruchomości władnącej, lecz nie jest on bezpośredni (od drogi gminnej oddziela ją działka będąca własnością Skarbu Państwa) i w konsekwencji istniałaby potrzeba ponownego ustanowienia służebności drogi koniecznej innym szlakiem drożnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?