Jakie przepisy regulują szerokość dojazdu do działki
Pytanie:
"Czy jakieś przepisy regulują szerokość dojazdu do działki ustanowionego w akcie własności działki, jeśli on nie stanowi o szerokości drogi dojazdowej?"
Odpowiedź prawnika: Jakie przepisy regulują szerokość dojazdu do działki
Przepisami, które wyraźnie określają szerokość dojazdów są przepisy wykonawcze do ustawy Prawo budowlane. Ustalają one warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m. Dopuszczalne jest zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem, że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem, że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.
Przepisy powyższe stosuje się jednak w związku z planowaną budową i potrzebą odpowiedniego sformułowania pozwolenia na budowę.
Sprzedaż nieruchomości (działki) może wiązać się z ustaleniem dojazdu, jeżeli droga dojazdowa nie jest częścią sprzedawanej nieruchomości. Wtedy ustalenie dojazdu oznacza ustanowienie służebności drogi koniecznej na gruncie sąsiednim należącym do innej osoby. Tą osobą najczęściej jest sprzedawca działki, który wcześniej dokonał podziału swojej nieruchomości, w wyniku którego wyodrębnione zostały nowe działki. Ustanowienie drogi koniecznej może nastąpić między innymi w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej a właścicielem nieruchomości, przez którą będzie przebiegać droga (jak prawdopodobnie w tym przypadku). Wpis służebności drogi koniecznej do księgi wieczystej następuje na podstawie dokumentu obejmującego oświadczenie właściciela o ustanowieniu tego prawa (w tym wypadku jest to akt notarialny) i wyrysu z mapy ewidencyjnej, na którym uwidoczniona została droga konieczna, opatrzonego klauzulą, że wyrys nadaje się do wpisu w księdze wieczystej. Szerokość dojazdu ustalona jest więc w księdze wieczystej i ewidencji gruntów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?