Zbyt wąska droga konieczna

Pytanie:

"W akcie własności moich sąsiadów jest ustanowiona służebność dojazdu do mojej działki. Niestety nic nie mówi tam w którym miejscu ma ona przebiegać. Sąsiad co prawda wyznaczył mi drogę która w/g mnie jest za wąska. Jak uregulować prawnie tę służebność i czy jakieś przepisy regulują szerokość tej drogi? Czy jak sprzedam działkę to następni właściciele też skorzystają z niej? W akcie własności jest napisane że jest służebność drogowa do działki nr ... a nie jest napisane dla kogo jest ustanowiona?"

Odpowiedź prawnika: Zbyt wąska droga konieczna

 

Służebność drogowa ma zastosowanie wówczas, gdy nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej, bądź też do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. Właściciel takiej nieruchomości, może żądać od właścicieli gruntów sąsiedzkich ustanowienia takiej służebności – za wynagrodzeniem. Droga taka powinna zaspokajać potrzeby nieruchomości oraz w jak najmniejszym stopniu obciążać grunty, przez które ma prowadzić. Owo sformułowanie „zaspokajać potrzeby” nie jest ścisłe. Należy jednak uznać, iż skoro obecny stan rzeczy nie jest wystarczający, może pani żądać wyznaczenia szerszej drogi.

Służebność ta może powstać w drodze umowy – a jeżeli między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia – za pośrednictwem sądu.

Czy pisząc, iż „w akcie własności sąsiadów jest zapisana służebność” ma Pani na myśli księgę wieczystą? Wówczas bez względu na zmianę właściciela nieruchomości uprawnionej będzie dalej przysługiwała służebność drogi koniecznej. Poza tym istotą służebności gruntowej jest fakt, iż przysługuje ona nie konkretnej osobie, a właścicielowi (lub posiadaczowi) konkretnego gruntu.

Więcej szczegółów odnośnie instytucji służebności, zawiera artykuł: Jak uregulować stosunki z sąsiadem?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika