Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Służebność drogowa ma zastosowanie wówczas, gdy nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej, bądź też do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. Właściciel takiej nieruchomości, może żądać od właścicieli gruntów sąsiedzkich ustanowienia takiej służebności – za wynagrodzeniem. Droga taka powinna zaspokajać potrzeby nieruchomości oraz w jak najmniejszym stopniu obciążać grunty, przez które ma prowadzić. Owo sformułowanie „zaspokajać potrzeby” nie jest ścisłe. Należy jednak uznać, iż skoro obecny stan rzeczy nie jest wystarczający, może pani żądać wyznaczenia szerszej drogi.
Służebność ta może powstać w drodze umowy – a jeżeli między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia – za pośrednictwem sądu.
Czy pisząc, iż „w akcie własności sąsiadów jest zapisana służebność” ma Pani na myśli księgę wieczystą? Wówczas bez względu na zmianę właściciela nieruchomości uprawnionej będzie dalej przysługiwała służebność drogi koniecznej. Poza tym istotą służebności gruntowej jest fakt, iż przysługuje ona nie konkretnej osobie, a właścicielowi (lub posiadaczowi) konkretnego gruntu.
Więcej szczegółów odnośnie instytucji służebności, zawiera artykuł: Jak uregulować stosunki z sąsiadem?