Zwrot nakładów na mieszkanie obciążone służebnością
Pytanie:
"Po śmierci brata, bratowa opuściła mieszkanie i teraz żąda zwrotu kosztów, jakie poniosła wspólnie z mężem na remont i modernizację. Koszty remontu i modernizacji finansowali częściowo moi rodzice, gdyż zarobki bratowej i jej męża nie pozwoliłyby na pokrycie wszystkich wydatków. Bratowa żąda 15 000 zł natychmiastowej spłaty i na razie nie przejawia chęci do negocjacji. Moja propozycja jest taka, aby dokonać inwentaryzacji zabudowanych urządzeń i materiałów, wycenić je, następnie policzyć koszty amortyzacji i zużycia i wtedy oszacować wartość tych kosztów. Chcę jej zwrócić pieniądze, ale w ratach, bo taką gotówką nie dysponuję. W dodatku bratowa straszy, że najmie ludzi i zdemontuje wszystkie urządzenia, panele ścienne itd. wbrew mojej woli, jeżeli natychmiast nie zapłacę jej tej kwoty. Czy ma prawo tak postąpić? Uważam, że może to zdemontować, ale musi przywrócić dom do stanu używalności tak jak było przed remontem i modernizacją. Czy mam rację? Czy bratowej należy się spadek po mężu? Do domu nie wniosła nic, gdyż pochodziła z biednej rodziny. Nie mieli dzieci, a brat miał zapisane przez rodziców dożywocie za życia ojca (ojciec zmarł przed bratem matka żyje, ale jest niepełnosprawna i przejawia oznaki niepoczytalności po przebytej chorobie). Mieszkanie jest własnością rodziców. Brat nie był właścicielem mieszkania, lecz miał tylko prawo dożywotniego zamieszkiwania ustanowione za życia obojga rodziców. Nie chcę skrzywdzić bratowej chcę się z nią rozliczyć zgodnie z prawem, coś w rodzaju odprawy, aby mogła sobie ułożyć życie. Jednak wszystko musi być rozłożone na raty."
Odpowiedź prawnika: Zwrot nakładów na mieszkanie obciążone służebnością
Z opisu sytuacji wynika, że mamy do czynienia ze służebnością mieszkania. Jest to służebność osobista, która wygasa najpóźniej wraz ze śmiercią uprawnionego. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi. Do służebności mieszkania stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu. A użytkownik może zakładać w pomieszczeniach nowe urządzenia w takich granicach jak najemca. Może więc założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Zgodnie z art. 676 kodeksu cywilnego, jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Wybór pomiędzy powyższymi sposobami należy więc do właściciela mieszkania. Przepis nie daje podstaw do dokonania zwrotu wartości ulepszeń w ratach, w zasadzie więc powinno to nastąpić przez jednorazową wypłatę kwoty. Strony mogą zawrzeć jednak ugodę, zgodnie z którą zwrot nastąpi w ratach. Potrzebna jest jednak do tego zgoda stron. Ugoda polega na wzajemnych ustępstwach obu stron. W opisanym wypadku można zaproponować, że zwrot nastąpi w kilku ratach (np. pięciu), a w zamian za to właściciel mieszkania odstąpi od sporządzania inwentaryzacji i uzna kwotę podaną przez żonę zmarłego. Żona dziedziczy majątek po mężu; w jego skład wchodzi też roszczenie o zwrot ulepszeń.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?