Śmierć mocodawcy pełnomocnictwa, podczas postępowania cywilnego
Pytanie:
"Jakie są losy pełnomocnictwa procesowego, w przypadku śmierci mocodawcy podczas postępowania cywilnego?"
Odpowiedź prawnika: Śmierć mocodawcy pełnomocnictwa, podczas postępowania cywilnego
Pełnomocnictwo procesowe w wypadku śmierci mocodawcy gaśnie z chwilą zawieszenia postępowania art. 96 k.p.c. W razie śmierci strony pełnomocnik procesowy upoważniony jest do podejmowania niezbędnych czynności procesowych zmierzających do zawieszenia postępowania, do których należy zaliczyć także złożenie zażalenia i skargi kasacyjnej na postanowienie, którym sąd zamiast zawiesić - błędnie umorzył postępowanie (por. post. SN z 6 sierpnia 1975 r., II CZ 114/75, LexPolonica nr 313223, OSNCP 1976, nr 7-8, poz. 165).
Wszystkie inne działania podjęte przez pełnomocnika po śmierci strony - z wyjątkiem czynności zmierzających do zawieszenia postępowania - są bezprawne. Wskazuje na to bezpośrednio tezy z uzasadnienia orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2001 r. II UKN 657/2000: „Pełnomocnik powoda nie powiadomił Sądu Apelacyjnego o jego śmierci i występował w sprawie, mimo że stosownie do art. 96 k.p.c. jego pełnomocnictwo wygasło; był umocowany jedynie do podejmowania czynności procesowych zmierzających do zawieszenia postępowania”. Przepisy nie wiążą jednak żadnej sankcji z tego typu zachowaniem pełnomocnika, poza takimi, że podjęte przez niego czynności są bezprawne i mogą stanowić zarzut uchybienia formalnego postępowania, stanowiącego na przykład podstawę do wznowienia postępowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?