Założenie spółki z o.o. przez obywatela Niemiec

Pytanie:

"Mój kolega jest Niemcem i mieszka w Niemczech. Chciałby założyć w Polsce Sp. z o.o.. Nie ma on ani obywatelstwa polskiego, ani karty stałego pobytu. Czy może założyć jednoosobową Sp. z o.o. w Polsce? Jeśli nie, to czy jeżeli ja się dopiszę to możemy razem założyć Sp. z o.o. z 2-ma udziałowcami?"

Odpowiedź prawnika: Założenie spółki z o.o. przez obywatela Niemiec

Na podstawie art. 13 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej a także na podstawie art. 43 akapit 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską Pana kolega może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium RP na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

A zatem nie ma przeszkód, żeby prowadził działalność gospodarczą w formie jednoosobowej spółki z o.o. po spełnieniu wymagań, jakie prawo stawia obywatelom polskim. Tym bardziej nic nie stoi na przeszkodzie, aby obaj Panowie zostali założycielami i wspólnikami spółki z o.o.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika