Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy
Pytanie:
"Zmarł mój ojciec, który był w związku małżeńskim (wspólnota majątkowa małżeńska). Ojciec wcześniej najmował, a ostatnio dzierżawił od gminy działkę i całą nieruchomość, która była kiedyś własnością rodziców ojca, na której zamieszkiwał w oddzielnych mieszkaniach wraz żoną, synem i synową. Pod tym adresem na stałe są zameldowani żona i syn. Na ostatniej umowie dzierżawy na trzy lata (w postępowaniu o dzierżawę wieczytą) figuruje także żona ojca. Czy syn ma prawo zawrzeć nową umowę dzierżawy wraz żoną ojca lub czy gmina może zawrzeć oddzielne umowy na wspólną działkę i podzieloną na oddzielne mieszkania nieruchomość."
Odpowiedź prawnika: Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy
W skład masy spadkowej wchodzą nie tylko prawa ale też obowiązki zmarłego. Prawa wynikające z umowy dzierżawy, jako prawa majątkowe, także podlegają dziedziczeniu. Z faktu tego wynika, że po zmarłym ojcu w drodze dziedziczenia wstępują w stosunek dzierżawy zarówno małżonka spadkodawcy, jak i jego syn - te osoby bowiem dziedziczą spadek z mocy ustawy. W chwili obecnej nie ma więc potrzeby zawierania nowej umowy dzierżawy, skoro zawarta przez spadkodawcę jeszcze obowiązuje. Oczywiście po zakończeniu trwania umowy dzierżawy syn może zawrzeć wraz z matką nową umowę dzierżawy. Możliwość oddzielnego wydzierżawienia budynków czy lokali od gruntu, na którym budynki te są położone uzależnione jest od treści umowy dzierżawy gruntu, a w szczególności od tego, czy dzierżawa ta obejmuje także budynek, położony na dzierżawionym gruncie. Jeżeli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, by lokal taki wynająć.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?