Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią

Pytanie:

"W 2003 i 2004 r. podpisałem dwie niekorzystne umowy jako osoba prowadząca działalność (samodzielnie). Miałem z żoną wspólnośc majątkową. We wrześniu przegrałem obie sprawy w sądzie cywilnym. Za obie sprawy zapłaciła moja siostra. Mam aktualnie z żoną proces rozwodowy i jeszcze nie podzieliśmy majątku. Podpisałem z siostrą zobowiązanie, że zapłacę jej, jak będę w stanie, za to, że spłaciła moje długi. Czy moja siostra będzie mogła dochodzić w sądzie regresem zapłaty za połowę długu od mojej żony i połowę ode mnie? Czy żona może się od tych długów uchylić?"

Odpowiedź prawnika: Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią

Art. 356 kodeksu cywilnego daje podstawę do spełnienia świadczenia wierzycielowi przez osobę trzecią zamiast dłużnika. Przepis ten stanowi, że wierzyciel może żądać osobistego świadczenia dłużnika tylko wtedy, gdy to wynika z treści czynności prawnej, z ustawy albo z właściwości świadczenia. Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika. Spełnienie świadczenia przez osobę trzecią w sytuacji, gdy dłużnikiem jest osoba pozostająca w związku małżeńskim nie oznacza jednak, że po stronie osoby trzeciej pojawia się w stosunku do małżonków roszczenie regresowe. Regres jest bowiem ściśle związany ze stosunkiem solidarności istniejącym między dłużnikami solidarnymi. Aby po stronie Pana siostry powstał regres w stosunku do Pana i ewentualnie Pańskiej żony, siostra musiałaby być w stosunku do wierzyciela jednym z dłużników, albo występować np. w charakterze współdłużnika solidarnego (jak jest np. przy poręczeniu cywilnym). W przeciwnym razie zobowiązanym do zwrotu należności spłaconej przez osobę trzecią będzie dłużnik.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika