Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 270 kodeksu spółek handlowych (ksh) rozwiązanie spółki powodują:
- przyczyny przewidziane w umowie spółki,
- uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza,
- ogłoszenie upadłości spółki,
- inne przyczyny przewidziane prawem.
Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia „w likwidacji". (art. 274 ksh).
Jak więc wynika z powyższego, datą otwarcia likwidacji jest data powzięcia uchwały przez wspólników. W tym przypadku, nie ma znaczenia wpis otwarcia likwidacji do rejestru, ma on bowiem jedynie charakter ujawniający. Dopiero ewentualny prawomocny wyrok sądu gospodarczego uchylający uchwałę ma moc obowiązującą w stosunkach między spółką a wspólnikami. Do tego momentu trwa likwidacja, a w związku z tym powinny być dochowane wszelkie czynności, jakie przewiduje procedura likwidacyjna, tj. m.in. posługiwanie się przez spółkę firmą z dodatkowym oznaczeniem "w likwidacji".
W związku z powyższym, od momentu podjęcia uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki, należy posługiwać, w obrocie gospodarczym, firmą spółki z dodatkowym oznaczeniem "w likwidacji" np. "ABC sp. z o.o. w likwidacji".
W powyższym przedmiocie prosimy również zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Likwidacja spółki - obowiązki likwidatorów