Sprawdzenie "rzetelności" spółki cywilnej

Pytanie:

"W jaki sposób można sprawdzić "rzetelność" spółki cywilnej, z którą zamierzam podpisać umowę?"

Odpowiedź prawnika: Sprawdzenie "rzetelności" spółki cywilnej

Spółka cywilna w obrocie gospodarczym nie jest odrębnym podmiotem prawnym. Spółka cywilna jest wyłącznie umową zobowiązującą, łączącą podmioty dążące do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. W obrocie prawnym stronami umów są wspólnicy spółki cywilnej. To oni odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Tak więc aby sprawdzić rzetelność spółki cywilnej należałoby sprawdzić rzetelność wspólników. W tym celu kontrahent może: 1. Uzyskać informacje z ewidencji działalności gospodarczej wspólników (czy są wpisani do ewidencji, gdzie znajdują się miejsca wykonywania działalności gospodarczej wspólników). Podkreślić należy, iż wpis do ewidencji powinien mieć każdy ze wspólników, gdyż przedsiębiorcami są wspólnicy a nie spółka cywilna. 2.Zwrócić się do organu podatkowego o wydanie zaświadczeń o wysokości zaległości podatkowych. W przypadku podmiotów gospodarczych, kontrahent podatnika może uzyskać zaświadczenia: - o wysokości zaległości podatkowych podatnika związanych z prowadzona działalnością gospodarczą. Zaświadczenie takie wydawane jest wyłącznie za zgodą podatnika wyrażoną w formie pisemnej, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności.  - o wysokości zaległości podatkowych zbywającego przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa lub składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (które stanowią aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych). 3.Uzyskać informacje z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. 4.Uzyskać informacje z Biur Informacji Gospodarczych, czy przedsiębiorca nie zalega na rzecz innego podmiotu z zaległościami.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Julia 2012-10-11 21:07:24

  Witam, chciałabym sprawdzić czy firma o numerze wpisu do ewidencji 45451 jest firmą rzetelną

 • Piotr 2012-05-25 18:29:15

  Witam proszę sprawdzić, czy firma o numerze wpisu do ewidencji 4455656 jest firmą rzetelną

 • Kamila 2012-05-25 18:26:50

  Witam proszę sprawdzić czy firma MEREX jest rzetelna i czy można z nią wpółpracować, proszę o pilną odpowiedź, pozdrawiam

 • Julka 2012-05-21 15:04:57

  Witam Chciałbym sprawdzić czy firma jest żetelna , ponieważ mam zamiar z nimi współpracować . Wpis do ewidencji gospodarczej o numerze 4455656

 • Adrian 2012-03-08 15:23:08

  chcialbym sprawdzic czy dana firma jest zetelna, poniewaz oferuje sie w internecie, ma to byc praca chalpnicza, i chce wiedziec czy dany pracodawca jest rzetelny. Wpis do ewidencji gospodarczej 3455655. Pozdrawiam i prosze o pilna odpowiedz.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika