Sprzedaż działki bez założonej księgi wieczystej

Pytanie klienta:

""Jestem właścicielem dużej działki z której następnie będą wydzielone mniejsze działki przeznaczone do sprzedaży. Duża działka jest w trakcie podziału geodezyjnego. Czy gdy będą wydzielone odrębne działki możliwa jest ich sprzedaż i przeniesienie własności od razu po podziale czy też konieczne są do sprzedaży inne kroki np. założenie dla każdej z działek osobnej księgi wieczystej? Jak długo trwa założenie księgi wieczystej dla wydzielonych działek?""

Odpowiedź prawnika:

Skuteczność sprzedaży nieruchomości i przeniesienia jej własności nie jest uzależniona od wpisu do księgi wieczystej. Należy jednak pamiętać o treści art. 35 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zgodnie z którym każdy właściciel ma obowiązek niezwłocznie złożyć wniosek o ujawnienie swojego prawa w księdze, a jeśli tego nie zrobi lub uczyni to opieszale, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec osób, które poniosły przez to szkodę.

Ponieważ ustawa nie rozróżnia tu sytuacji, w której księga wieczysta już istnieje od sytuacji, w której księga nie została założona, przepis stosowany jest w obydwu przypadkach. W tym ostatnim, wniosek o ujawnienie prawa jest jednocześnie wnioskiem o założenie księgi wieczystej (art. 626[8] §10 k.p.c.).

Czas oczekiwania na założenie księgi wieczystej zależy od obciążenia wydziału wieczystoksięgowego sądu. Może on wynieść kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy.